^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


 Nowoczesny fabrycznie nowy lekki samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Peugeot Boxer jest od kilku tygodni w posiadaniu jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Mytarce. Odbioru samochodu dokonała komisja odbiorcza Urzędu Gminy w Nowym Żmigrodzie.

Samochód dostarczyła firma „Dudek” sp. z o.o. z Częstochowy, autoryzowany dealer marki Peugeot, która została wyłoniona w drodze przetargu. Zakup, którego kwota wyniosła 124 999,20 zł mógł zostać zrealizowany dzięki dotacjom, które jednostka otrzymała z Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Rzeszowie w kwocie 50 000 zł, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie w kwocie 23 500 zł oraz budżetu Gminy Nowy Żmigród w kwocie 51 499,20 zł.

Nowy wóz nie tylko zastąpi wysłużonego, 28-letniego Żuka, którym strażacy – ochotnicy z Mytarki jeździli do akcji ratowniczo-gaśniczych, ale też umożliwi utrzymanie gotowości bojowej jednostki na wysokim poziomie. Zapewni także poprawę bezpieczeństwa osób biorących udział w akcjach ratowniczych. Dotychczasowy samochód nie nadawał się już do dalszej eksploatacji. Nie tylko ciągle się psuł, co wpływało na obniżenie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców miejscowości, ale przede wszystkim był mało komfortowy dla poruszających się nim ratowników. Samochód podniesie bezpieczeństwo w warunkach lokalnych – szczególnie w okresach klęsk żywiołowych, kiedy są duże opady i podtopienia, jak też w okresie pożarów suchych traw na łąkach, które bardzo często mają miejsce w ostatnich latach.

Konstrukcje samochodu stanowi zabudowa kontenerowa z przedziałem sprzętowym i dachem w formie podestu roboczego. Dojście do skrytek w układzie, dwu po obu bokach i jednej z tyłu pojazdu, stanowią wodoodporne i pyłoszczelne żaluzje. Wewnątrz – półki aluminiowe z miejscem na specjalistyczne wyposażenie pożarnicze, które zostanie przeniesione z dotychczas użytkowanego samochodu. Oświetlenie wewnętrzne oraz zewnętrzna sygnalizacja świetlna zamontowane są w nowoczesnej energooszczędnej technologii LED. Samochód wyposażono w systemy bezpieczeństwa jazdy ABS i ESP, bezwładnościowe pasy bezpieczeństwa oraz poduszkę powietrzną kierowcy.