^Powrót na górę
Bieżący rok, jak i lata poprzednie w sposób dobitny pokazały jak olbrzymie szkody mogą spowodować w gospodarstwach rolnych negatywne zjawiska atmosferyczne, będące efektem anomalii klimatycznych wywołanych zmianami klimatu. W związku z powyższym Zarząd Podkarpackiej Izby Rolniczej w Trzebownisku apeluje o konieczności ubezpieczania upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, tym bardziej że składki z tytułu tych ubezpieczeń dofinansowywane są z budżetu państwa w wysokości do 65%.
Brak takiego ubezpieczenia powoduje, że o 50% obniżona jest kwota pomocy, o którą może występować poszkodowany rolnik do AR i MR składając wniosek o przyznanie pomocy na odtworzenie zniszczonych składników gospodarstwa w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych o przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof” w ramach PROW 2014−2020. W przypadku braku ubezpieczenia i braku możliwości skorzystania z pomocy ze środków Agencji poszkodowanemu rolnikowi pozostaje jedynie wnioskować do gminy o umorzenie podatku rolnego.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisało umowę na realizację dopłat do składek ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich z pięcioma firmami ubezpieczeniowymi. Jedna z tych firm, która szczególnie aktywnie uczestniczy na naszym terenie w takiej ochronie ubezpieczeniowej to jest Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” Biuro Regionalne w Rzeszowie, zwróciła się do Izby z wnioskiem o szersze rozpropagowanie warunków jakie musi spełnić rolnik by mógł otrzymać jak najszerszą pomoc i odszkodowanie w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych.
Współdziałając z Izbą, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” oddział Regionalny w Rzeszowie, zaproponowało podanie powyższych zasad do szerszego kręgu odbiorców za pośrednictwem jednostek samorządowych z jednoczesnym przedstawieniem oferty ubezpieczeniowej Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” w tym zakresie.