^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


odblaski 1Policjanci z komisariatu w Nowym Żmigrodzie prowadząc działania ukierunkowane na bezpieczeństwo osób pieszych rozdawali elementy odblaskowe. Podczas spotkań z dziećmi, jak również w trakcie kontroli drogowych funkcjonariusze zachęcali do noszenia odblasków i przypominali o zmianie przepisów dotyczących ich stosowania przez pieszych. Fundatorem odblaskowych opasek i współorganizatorem działań było Stowarzyszenie „Subregion Magurski − Szansa na Rozwój”. Łącznie rozdano ponad pół tysiąca odblasków. 

 

 

Propagowanie i uświadamianie, jak ważne jest noszenie odblaskowych elementów było głównym celem działań profilaktycznych prowadzonych przez policjantów z Nowego Żmigrodu. Funkcjonariusze w ramach akcji odwiedzali szkoły na trenie gmin Krempna i Nowy Żmigród, przeprowadzając pogadanki z najmłodszymi uczestnikami ruchu drogowego.

W trakcie spotkań dzieci poznawały zasady bezpiecznego zachowania się na drodze, uczyły się jak postępować w sytuacjach stanowiących dla nich zagrożenie, aby uchronić się przed wypadkiem. Najmłodsi ćwiczyli umiejętność rozróżniania podstawowych znaków drogowych, prawidłowego korzystania z przejścia dla pieszych. Funkcjonariusze przekonywali również dzieci, że  noszenie odblasków to nie „obciach”, a stylowy, mądry i bezpieczny wybór. Na zakończenie każdego spotkania wręczali najmłodszym odblaskowe opaski ufundowane przez Stowarzyszenie „Subregion Magurski − Szansa na Rozwój”. 

odblaski 1

Funkcjonariusze w ramach prowadzonych działań odblaski rozdawali również podczas kontroli drogowych, w czasie których przypominali, że każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym musi używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.  

odblaski 2

Warto pamiętać o tym obowiązku.  Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców − wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

KPP Jasło

Region Żmigrodzki

  • Region Żmigrodzki

Zarządzanie kryzysowe

Rozkłady Jazdy

  • Rozkłady jazdy

Mapa gminy

  • Mapa gminy

Jakość powietrza

  • Jakość powietrza
  • EcoHarmonogram
  • Projekty Realizowane ze Środków Budżetu Państwa