^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


Mytarka położona jest na zachodnim brzegu rzeki Wisłoki, na północ od Mytarza przy drodze z Nowego Żmigrodu do Osieka. Leży na wysokości 260–270 m n.p.m., w odległości 1 km od centrum gminy. Wieś założył rycerski ród Bogoriów w XII wieku. Pod koniec XV wieku wioska należała do Jana Wojszyka ze Żmigrodu, a od 1581 roku była w posiadaniu Mikołaja Stadnickiego. Będąc częścią „klucza żmigrodzkiego” prawie zawsze miała tych samych właścicieli co Nowy Żmigród. Początkowo Mytarka należała prawdopodobnie do parafii w Mytarzu, a potem obie wsie podporządkowano proboszczowi z Nowego Żmigrodu.

Po I rozbiorze Polski w 1772 roku. Mytarka, mimo iż stała się osobną gminą, nadal kulturowo, oświatowo i handlowo związana była z Nowym Żmigrodem. Kilka osób z Mytarki należało do komórek partii PPS i SL działających w Żmigrodzie.

W latach II wojny światowej mieszkańcy Mytarki doświadczyli wielu form terroru hitlerowskiego począwszy od wywózki na przymusowe roboty, poprzez aresztowania i zsyłanie do obozów zagłady, po rozstrzeliwania. Na czas przejścia frontu (IX 1944 – I 1945) wysiedlono część ludności. Po zakończeniu walk większość wróciła do wsi i zaczęła organizować swe życie na nowo. Obecnie w Mytarce mieszka około 300 osób.

Warto zobaczyć:

1. Tartak − został uruchomiony we wsi w latach 20-tych XX wielu. Najpierw przecierał drzewo z lasów chłopskich na budowę zagród wiejskich. Po roku 1945 przeszedł modernizację i mógł przetwarzać większe partie drewna z lasów Nadleśnictw: Żmigrodu, Krempnej, Dukli i Jaślisk. W tamtym czasie przecierał rocznie 22 tys. m³. Obecnie stoi nieczynny.

 

Justyna Wójcik

Galeria

Mytarka
Mytarka Mytarka
Mytarka
Mytarka Mytarka

Region Żmigrodzki

  • Region Żmigrodzki

Zarządzanie kryzysowe

Rozkłady Jazdy

  • Rozkłady jazdy

Mapa gminy

  • Mapa gminy

Informacje o wyłączeniach prądu

  • Informacje o wyłączeniach prądu

Jakość powietrza

  • Jakość powietrza