^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


Czy trzeba kogoś przekonywać, że „mieć” to lepiej niż „nie mieć”? Dzisiaj jesteśmy przekonani do tego pierwszego stwierdzenia, ale czy zawsze tak było? Działająca w Szkole Podstawowej w Nienaszowie im. św. Jana Pawła II Szkolna Kasa Oszczędności jest pierwszym etapem uczenia przedsiębiorczości oraz nabywania umiejętności organizowania czasu na działania, których celem jest skoordynowane oszczędzanie na wielu płaszczyznach. Poprzez wyżej wymienione działania rozumie się edukację ekonomiczną dzieci i młodzieży w zakresie różnych form oszczędzania, wyrabianie w nich nawyku świadomego oszczędzania oraz kształtowanie postaw przedsiębiorczych. Dlatego organizujemy i wspieramy aktywnie edukację kierowaną do uczniów szkoły podstawowej w Nienaszowie. Mamy już pewne doświadczenie, gdyż działamy w tym zakresie od 2010 roku.

Każdy nowy rok szkolny związany jest z promocją oszczędzania i zainteresowania działaniami SZKOLNEJ KASY OSZCZEDNOŚCI rodziców i uczniów, zwłaszcza z klasy I. W bieżącym roku szkolnym do systematycznego oszczędzania i podejmowania działań na rzecz oszczędzania przystąpiło 13 uczniów, w tym, 10 z klasy pierwszej.

W niedzielę, 26 września 2021r. w Nienaszowie, na przyszkolnym parkingu odbył się piknik. Była to znakomita okazja do propagowania naszych działań. Podczas tego wydarzenia nasze SKO zorganizowało stoisko, na którym uczniowie z klasy IV rozdawali ulotki i zachęcali jeszcze niezdecydowanych do wstąpienie do naszego koła. Zainteresowanie było duże. Uczniowie organizowali konkursy i quizy z wiedzy na temat świata finansów. Propagowaliśmy zasady bezpiecznego poruszania się po drogach dzieci rozdając opaski odblaskowe z nadrukiem SKO.

Naszą szkołę odwiedzają pracownicy Banku PKO BP o/ w Jaśle. Okazji do takich spotkań w mijającym roku szkolnym też mieliśmy kilka. Pierwsza z nich była związana z przyjęciem w szeregi członków SKO uczniów najmłodszej klasy. Nie zabrakło również rodziców, którzy towarzyszyli młodym bohaterom. Obecnością swoją zaszczyciła nas opiekunka szkolnych kas SKO, Pani Sylwia Piwowar - kierownik projektu. Następnie pracownik banku wręczył uroczyście książeczki SKO. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych medali, słodyczy od rodziców, SKO. Po pewnym czasie, po zakończeniu technicznych i formalnych procedur opiekunowie otrzymali z Banku PKO BP legitymacje dla uczniów, ich loginy i hasła do pierwszego logowania. Opiekunowie szkolnego koła SKO uroczyście wręczyli dokumenty oraz objaśnili kroki potrzebne do pierwszego poprawnego logowania. Pogratulowali uczniom dobrego wyboru związanego ze wstąpieniem do SKO.                                                                                                   

Oszczędzanie to szerokie pojęcie obejmujące wiele płaszczyzn. Jedną z nich jest codzienna dbałość o własne zdrowie. Nasze działania dają uczniom narzędzia do właściwych działań prozdrowotnych i nabycia umiejętności „oszczędzania” zdrowia własnego i innych. Żeby zdrowo żyć, trzeba zdrowo jeść. Dzięki temu, wyjaśniamy, będziesz mieć siłę do zabawy, nauki i pracy. Po zapoznaniu z poradnikiem „Apetyt na zdrowie” Kasia i Kuba bohaterowie lektury zabrali uczniów klas I-III w podróż przez świat witamin i składników mineralnych. Pokazywali jak robić zakupy, żeby zaoszczędzić czas, pieniądze, a także zadbać o zdrowie. Nauczyliśmy dzieci przygotowywać pyszne i pełnowartościowe posiłki, po których każdy uczeń będzie mieć dużo sił do codziennych zajęć. Zdrowe odżywianie nie jest trudne, a jednocześnie może być bardzo przyjemne. Właściwe odżywianie ma wpływ na nasze zdrowie. Badania dowodzą, że sposób odżywiania jest ściśle związany ze stanem naszego zdrowia i samopoczucia. Jak stworzyć własny talerz mocy? To wezwanie było zawarte w konkursie plastycznym „Zdrowie na talerzu”. Uczniowie wykazali się inwencją i pomysłowością. W naszym SKO nie tylko oszczędzamy na kontach elektronicznych ale i wiemy jak dbać o zdrowie.

Jednym z działań, które podejmowaliśmy w tym roku w ramach konkursu dla Szkolnych Kas Oszczędności organizowanym przez Bank PKO BP było uzyskanie i udokumentowanie środków finansowych uzyskanych w trakcie działań podejmowanych w ramach SKO. Za nami kolejna akcja. Była ona skierowana do społeczności lokalnej. Elektrośmieci to wszystkie urządzenia elektroniczne i elektryczne, które ulegają trwałemu uszkodzeniu i ze względu na brak zdatności do napraw powinny być skierowane do recyklingu. Często zalegają w gospodarstwach domowych lub są wywożone na dzikie składowiska śmieci. Aby temu zapobiec i chronić i oszczędzać środowisko, podjęliśmy inicjatywę w ramach której zachęcaliśmy mieszkańców miejscowości do oddania we wskazane przy szkole miejsce elektrośmieci Była to kolejna, po zbiórce zużytych baterii, nasza proekologiczna akcja. Zakończyła się sukcesem. Dbałość o naszą planetę i propagowanie działań proekologicznych to działania, które dla SKO są istotne i ważne. Zebraliśmy 570 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego i otrzymaliśmy bon na zakupy o wartości 85 zł. SKO po raz kolejny włączyło się w akcję Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego dla Szkół ZBIERAJ BATERIE I TELEFONY!. Otrzymaliśmy materiały edukacyjne, pojemniki na zużyte baterie od organizatora akcji. Baterie jak i telefony zostały spakowane i odebrane przez organizatora. W sumie w paczkach znalazło się 50 kg baterii. Pomimo, że zbiórka została zakończona my zbieramy nadal nie tylko telefony, baterie, puszki aluminiowe ale powiększyliśmy swój asortyment o nakrętki. Nasze motto” ZRÓB DLA INNYCH COŚ DOBREGO I ZBIERAJ NAKRĘTKI”. Jest to recyklingowa akcja charytatywno-ekologiczne skierowana nie tylko do członków SKO ale do całej społeczności szkolnej.

W SKO pracujemy, ale nie zapominamy także o zabawie i konkursach. Pieniądze szczęścia nie dają ale pozwalają realizować swoje marzenia. Uczniowie klas I-III mieli wiele pomysłów na projekt banknotu a ponieważ zbliżały się święta Bożego Narodzenia koniecznym elementem, który należało wykorzystać w swojej pracy plastycznej był motyw nawiązujący do świąt i symboli Szkolnej Kasy Oszczędności. Laureatów oraz ich prace można zobaczyć na stronie https://www.szkolneblogi.pl/blogi/sko-nienaszow/projekt-banknotu/

Jednym z najważniejszych, podsumowującym nasza pracę wydarzeniem był tegoroczny Test wiedzy SKO. Test był przeprowadzony w formie elektronicznej, na specjalnej stronie Internetu. przeznaczony dla uczniów kl. 0-6 z podziałem na kategorie wiekowe. Uczniowie, którzy zapoznają się z sylabusem oraz powtórzą wiedzę ze wskazanych w nim materiałów edukacyjnych SKO, powinni bez problemu otrzymać pozytywy wynik testu (co najmniej 70% poprawnych odpowiedzi, istnieje możliwość powtarzania testu aż do uzyskania zaliczenia). Za dobry wynik osiągnięty w teście, i uzyskanie DYPLOMU MISTRZA ORTOGRAFII będzie rozlosowany dron.

SKO

SKO

SKO

SKO

SKO

SKO

SKO