^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


nie nowotworom 2021 1Fundacja Ronalda McDonalda już od 2005 roku prowadzi Ogólnopolski Program Profilaktycznych Badań Ultrasonograficznych Dzieci. Badanie USG dziecka jest bezpiecznym i bezbolesnym sposobem upewnienia się, że rozwój dziecka przebiega tak, jak przebiegać powinien. Program badań ultrasonograficznych dzieci znakomicie wpisuje się w linię programową Fundacji pod nazwą „NIE nowotworom u dzieci”. Badaniami objęte są dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Wykonują je radiolodzy, na co dzień pracujący w szpitalach pediatrycznych. W czasie badania lekarz dokonuje kompleksowej oceny stanu nerek, narządów jamy brzusznej, a u chłopców dodatkowo moszny.

W badaniach udział wzięło już tysiące dzieci. Podczas każdej akcji rodzice otrzymują dodatkowe porady związane z koniecznością wykonania innych specjalistycznych badań i dalszej diagnostyki. Każdy taki przypadek to dowód, że badania profilaktyczne u zdrowych dzieci mają ogromny sens.

Więcej informacji na stronie: https://www.frm.org.pl/pl

Wpisując się w misję Fundacji − w dniach 22 października w Nowym Żmigrodzie i 23 października w Nienaszowie – również została przeprowadzona akcja „NIE nowotworom u dzieci”. W ambulansie Fundacji zostało w sumie przebadanych 110 dzieci, głownie z terenu gminy Nowy Żmigród (56 dzieci w Nowym Żmigrodzie i 54 dzieci w Nienaszowie).

Najważniejszą informacją wynikającą z przeprowadzonych badań był fakt, że nie stwierdzono bardzo poważnych czy też poważnych jednostek chorobowych. Niemniej jednak rodzice otrzymali informacje o różnych dolegliwościach, jakie występują u ich pociech, np.: ognisko o morfologii naczyniaka w wątrobie, powiększona wątroba, stłuszczenie wątroby, powiększone węzły chłonne krezki jelitowej, stłuszczenie trzustki, zwapnienie w osłonce jądra, jądra wędrujące, przerost kolumny Bertina, zdwojenie układu zbiorczego nerki, kamica nerkowa, dodatkowa śledziona oraz nadwaga.

Rodzice dzieci, u których stwierdzono nieprawidłowości otrzymali stosowne porady lekarskie, oraz zalecenia wykonania dodatkowych badań i konsultacji: pediatrycznych, chirurgicznych, urologicznych i nefrologicznych.

Całkowity koszt przeprowadzonych badań wyniósł 8 800 zł (4 480 zł – Nowy Żmigród oraz 4 320 zł – Nienaszów). Nie byłoby możliwości ich przeprowadzenia, gdyby nie hojność i ofiarność sponsorów. Całkowity koszt badań przeprowadzonych w Nowym Żmigrodzie został pokryty przez Firmę Surfer sp. z o.o., z Wrocławia oraz przez Gminę Nowy Żmigród, która zapewniła noclegi dla lekarzy i kierowcy ambulansu, wyżywienie i obsługę wolontariuszy.

Ponadto pracownicy UG, pod nadzorem Pani Jolanty Brojek, prowadzili promocję akcji oraz zapisy dzieci na badania.

Koszty badań przeprowadzonych w Nienaszowie zostały pokryte przez następujące osoby i firmy:
1. Maciej Wójcik – Usługi Ogólnobudowlane Mak-Bud z Nienaszowa,
2. Stanisław Pochwała – Firma DELTA z Krakowa
3. Firma ALPHADAR z Nienaszowa,
4. P.P.H.U. MASTER Marta Sterkowicz, 38-230 Nowy Żmigród, Mytarz,
5. Joanna i Tomasz Dziadosz z Nienaszowa
6. Ladziński Wojciech – Usługi Dekarskie z Nienaszowa
7. Piotr Suski – Radny miejscowości Nienaszów.

Ponadto wyżywienie dla pracujących lekarzy i wolontariuszy przygotowała Pani Helena Kulisz – sołtys miejscowości Nienaszów wraz z KGW w Nienaszowie.

Przeprowadzenie badań nie byłoby możliwe bez całodziennej pomocy wolontariuszy – w Nienaszowie pracowali: Tomasz Marszał, Aleksandra Majka, Karolina Tarnowska oraz Piotr Suski.

Ekipa ambulansu obsługująca badania w dniu 23.10.2021 w Nienaszowie

nie nowotworom 2021 2

Od lewej stoją: lekarz Mikołaj Pietkiewicz, wolontariusze: Tomasz Marszał, Aleksandra Majka, Karolina Tarnowska, lekarz Marcin Inglot oraz Piotr Suski

Wszystkie dzieci biorące udział w badaniach w nagrodę za dzielność i odwagę – otrzymywały baloniki i słodkości.

Uwzględniając powyższe – można stwierdzić, że cała akcja „NIE nowotworom u dzieci” – przeprowadzona na terenie gminy Nowy Żmigród odniosła zamierzony skutek.

Podsumowując – pragnę wraz z Panem Wójtem Grzegorzem Barą bardzo serdecznie podziękować wszystkim: sponsorom, wolontariuszom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że akcja "NIE nowotworom u dzieci” doszła do skutku w naszej gminie.

Ponieważ, profilaktyka ma sens tylko wówczas, gdy jest regularnie wykonywana – informujemy wszystkich mieszkańców gminy, że dołożymy wszelkich starań, aby najdalej za dwa lata ponownie zaprosić ambulans Fundacji do naszej gminy.

 Przygotował Piotr Suski