Święty Jan Paweł II został patronem naszej szkoły 11 października ubiegłego roku. Zatem w tym roku po raz pierwszy mieliśmy okazję uczcić swojego opiekuna w dniu 41. rocznicy wyboru na Stolicę Apostolską oraz w 40. rocznicę pierwszej jego pielgrzymki do Polski. Chcąc, aby wartości, którymi żył, stały się bliższe naszej szkolnej społeczności, postanowiliśmy w sposób czynny podążać śladami Wielkiego Przewodnika.

Łącząc swoje działania z hasłem tegorocznego – już XIX Dnia Papieskiego: „Wstańcie, chodźmy!” – wybraliśmy się w duchową, ale też bardzo namacalną wędrówkę, dostosowując przy tym przedsięwzięcia do możliwości wiekowych uczniów.

Dzięki obchodom Dnia Patrona najmłodsi uczniowie tj. oddział przedszkolny oraz klasy I i II, którzy pozostali na terenie szkoły, mogli dzięki swoim wychowawcom prześledzić losy Jana Pawła II – od jego cichego i niepozbawionego cierpień życia w Wadowicach, aż po wyniesienie na Stolicę Piotrową i czas pontyfikatu.

Uczniowie mogli bliżej zapoznać się z sylwetką papieża również dzięki projekcji filmu, który przygotowali dla nich ich wychowawcy. „Karol, który został świętym” Grzegorza Sadurskiego i Orlando Corradi’ego, to pierwszy film dla dzieci, który przybliża postać wielkiego Polaka, patrioty i przywódcy duchowego Karola Wojtyły, a potem papieża Jana Pawła II. Oglądając ten film nasi najmłodsi uczniowie mogli zobaczyć, jak należy postępować, aby nasze życie było wartościowe. Film niesie także przesłanie, że każdy może zostać świętym na własną miarę, że ludzie tworzą wspólnotę, która może przeciwstawić się każdemu złu. Tak, jak nauczył nas tego poprzez swój przykład Karol Wojtyła.

A tam była cukiernia. Po maturze chodziliśmy na kremówki. Że myśmy to wszystko wytrzymali, te kremówki po maturze − słowa papieża wypowiedziane 16 czerwca 1999 roku, podczas pamiętnego spotkania z mieszkańcami Wadowic, rozsławiły kremówki. Nasze obchody nie byłyby pełne, gdybyśmy i my nie zasmakowali tych pyszności. Wprawdzie nie z Wadowic, ale równie pyszne.

Ostatnim punktem naszych obchodów Dnia Patrona było wykonanie przez naszych najmłodszych uczniów „najdłuższego rysunku świata” dla św. Jana Pawła II. Nikogo nie trzeba było namawiać do rysowania, dzieci ochoczo zabrały się do pracy. W ten sposób stworzyliśmy 12 metrowy „obraz” dla naszego Patrona, który zdobi ściany naszego korytarza i napawa nas dumą.

Uczniowie klas młodszych, czyli kl. III, IV i V w towarzystwie uczniów klasy VIII oraz pod opieką swoich wychowawców i pod przewodnictwem ks. Jana Gajdy wyjechali w tym dniu do Wadowic, miejsca szczególnie bliskiego naszemu Patronowi. Tam zwiedzili Muzeum Świętego Jana Pawła II, zapoznali się z historią życia oraz pamiątkami pozostałymi i eksponowanymi w jego rodzinnym domu. Pozostając pod ogromnym wrażeniem postaci św. Jana Pawła II, w nastroju zadumy i refleksji, spędzili ten dzień w sposób wyjątkowy, który na długo zapadnie im w pamięci.

Uczniowie klasy VI i VII, a także pojedynczy przedstawiciele klasy III, V i VIII wraz z opiekunami: p. Z. Brocławikiem, M. Leśniak, E. Sym-Chudik i B. Sterkowiczem, wyruszyli na szlaki turystyczne Beskidu Niskiego pod wspaniałym przewodnictwem miłośnika i znawcy nie tylko szlaków papieskich – ks. Józefa Obłója, proboszcza pobliskiej parafii Desznica. Poproszony przez ks. Jana Gajdę, chętnie zgodził się przetrzeć nasz pierwszy pielgrzymkowy szlak. Wyposażony w szeroką wiedzę, anielską łagodność, wyrozumiałość i poczucie humoru poprowadził nas z Mrukowej do Jaworza leśnymi ostępami. Zatrzymując się w istotnych miejscach na szlaku, wzbogacał naszą wiedzę o naszej beskidzkiej ziemi i ciekawostkach z turystycznego życia Karola Wojtyły. Księże Proboszczu – dziękujemy!

Upojeni słońcem, barwną jesienią, zapachami lasu usiedliśmy przy ognisku w ogrodzie państwa Basistów, którym jesteśmy wdzięczni za życzliwe przyjęcie. To właśnie w ich domu latem 1964 r. Karol Wojtyła – zwany przez swoich podopiecznych Wujkiem - wraz z grupą studentów zatrzymał się na nocleg, a nazajutrz przy prostym stole nakrytym białym obrusem, na którym stał krzyżyk i świece, odprawił mszę świętą. Rodzina do dzisiaj z wielkim szacunkiem przechowuje te rodzinne skarby, a w miejscu odprawienia mszy i pierwszego spotkania z naszym Patronem ufundowała pamiątkowe kamienie z inskrypcją i wizerunkiem Ojca Świętego. Gdy wzmocniliśmy lekko nadwątlone siły, skorzystaliśmy z przygotowanej strawy dla ducha. Każdy stojąc w kręgu łączności z Janem Pawłem II, mógł podzielić się jego słowem, czytając wylosowaną wcześniej sentencję. Następnie czytanie prywatnych listów do Świętego – forma dziękczynienia i modlitwy o wstawiennictwo oraz wspólne uczczenie Patrona jego ulubionymi pieśniami zakończyło spotkanie. Szczęśliwi, pełni siły i Nowego Ducha wróciliśmy do swoich domów.

Święty Janie Pawle II – patronie naszej szkoły dziękujemy za ten niepowtarzalny dzień!

dp nienaszow 2019 1

 

Anna Doniek
Alicja Sajdak
Olga Idzik