^Powrót na górę
Gmina Nowy Żmigród leży w południowo-zachodniej części województwa podkarpackiego, na Pogórzu Jasielskim, wśród malowniczych dolin i gór źródliskowego dorzecza górnej Wisłoki. Liczy ok. 9,5 tys. mieszkańców, a jej powierzchnia wynosi 104,54 km2.
W skład Gminy wchodzi 19 sołectw: Brzezowa, Desznica, Gorzyce, Grabanina, Jaworze, Kąty, Łężyny, Łysa Góra, Makowiska, Mytarka, Mytarz, Nienaszw, Nienaszów − Sośniny, Nowy Żmigród, Sadki, Siedliska Żmigrodzkie, Skalnik, Stary Żmigród, Toki. Większość terenów ma charakter rolniczy.
Nowy Żmigród, stanowiący siedzibę gminy, znajduje się w odległości 19 km na południe od Jasła. Jest to miejscowość usytuowana na skrzyżowaniu ważnych w przeszłości traktów handlowych prowadzących z północy przez Jasło i Przełęcz Beskid do Bardejowa oraz z zachodu przez Gorlice, Biecz do Dukli, a stąd dalej na wschód. Obecnie są to często uczęszczane szlaki turystyczne.
Przez teren gminy Nowy Żmigród przebiegają ważne szlaki komunikacyjne prowadzące do granicy Polski ze Słowacją. Są to:
− droga z Jasła przez Nowy Żmigród, Krempną − jako jedyna prowadząca przez malownicze tereny Magurskiego Parku Narodowego, do przejścia granicznego w Ożennej, funkcjonującego jako przejście małego ruchu turystycznego do Bardejowa na Słowacji,
− "Trasa Karpacka” prowadząca od Gorlic przez Nowy Żmigród, Duklę, Komańczę do Cisnej.
Wieś położona jest na wysokości 320 m n.p.m. w widłach rzeki Wisłoki i potoku Niegoszcz. Na wschód i zachód od Nowego Żmigrodu ciągnie się szeroka śródgórska dolina, na południe wznoszą się pasma Beskidu Niskiego ze szczytami: Golesz (441 m), Grzywacka (567 m), Łysa Góra (641 m), Polana (551 m) i Dania (698 m).
Teren gminy Nowy Żmigród można podzielić na dwie części. Południowa część położona w Beskidzie Niskim objęta jest ustawową ochroną (Magurski Park Narodowy i Obszar Chronionego Krajobrazu Beskidu Niskiego), pełniąca do tej pory funkcję rolno-leśną, oraz północną położoną poza obszarem podlegającym ochronie prawnej również o funkcji rolno-leśnej.