Jesteś tutaj: Start
Gmina Nowy Żmigród mówi STOP DOPALACZOM! – uczniowie w Komendzie Powiatowej Policji w Sanoku

^Powrót na górę
30 września kolejna grupa uczniów kl. VI szkoły podstawowej i gimnazjów z terenu gminy Nowy Żmigród udała się na wycieczkę na trasie Sanok–Polańczyk. Uczestnicy zwiedzili Komendę Powiatową Policji w Sanoku oraz Muzeum Budownictwa Ludowego, a także udali się w rejs statkiem po Jeziorze Solińskim. Wycieczka była częścią akcji Gmina Nowy Żmigród mówi STOP DOPALACZOM! organizowanej przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Na rozpoczęcie wizyty w komendzie policjant z Zespołu ds. Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii KPP w Sanoku asp. Łukasz Sowiński przygotował dla młodzieży prelekcję nt. dopalaczy, uzupełnioną autentyczną historią młodego człowieka zażywającego te substancje, z którym miał kontakt w trakcie swojej pracy zawodowej oraz filmem Masz wybór! Stop dopalaczom zrealizowanym przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Był taki moment, że już musiałem zapalić rano, żeby w ogóle zmobilizować się do działania. Zacząłem mówić, że już nie pale, żeby było radośnie, tylko pale żeby było normalnie – wypowiada się w filmie jeden z podopiecznych ośrodka odwykowego. Byłem coraz niżej. Zaczęło się częste wychodzenie z domu, potem nie wracanie do domu, potem wynoszenie rzeczy z domu... myślałem tylko o sobie, tylko o tym żeby wziąć i tylko o tym żeby mieć na to żeby wziąć... – dodaje inny.
Funkcjonariusze – asp. Łukasz Sowiński i st. sierż. Helena Bober zaprezentowali również elementy wyposażenia policjanta, samochody i motocykle policyjne oraz wprowadzili do policyjnej izby zatrzymań i oprowadzili po siłowni. W Wydziale Kryminalnym uczniowie zobaczyli sposób pobierania odcisków linii papilarnych, a na zakończenie pobytu wykonali ćwiczenia z użyciem alkogogli i narkogogli, które zostały zakupione przez Gminę Nowy Żmigród do wykorzystywania w trakcie prowadzonych przez GKRPA i funkcjonariuszy policji działań profilaktycznych.
W trakcie ponad godzinnego zwiedzania Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku przewodnicy zaprezentowali fragment części wiejskiej skansenu oraz Miasteczko Galicyjskie – odwiedzający mogli zobaczyć jak dawniej wyglądało wnętrze poczty, urzędu gminy, apteki, zakładu ceramicznego, czy szewskiego oraz pracę zegarmistrza.
Po zwiedzeniu skansenu uczestnicy wycieczki udali się do Polańczyka. Tam po obiedzie w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym JAWOR wypłynęli w godzinny rejs statkiem spacerowym Bryza. Malownicze krajobrazy Zalewu Solińskiego podziwiać można było mimo pochmurnego nieba.
Na zakończenie wycieczki dla uczniów przygotowane zostały grillowane kiełbaski i ciepła herbata. Z posiłku uczestnicy wycieczki skorzystali w Chyrowej na terenie domku myśliwskiego udostępnionego dzięki życzliwości zarządu Koła Łowieckiego „Zacisze” Krosno.
W imieniu dyrektorów szkół, nauczycieli, uczniów i ich rodziców składam serdeczne podziękowanie Wójtowi Gminy oraz członkom Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za zorganizowanie konferencji poświęconej tematyce dopalaczy, przekazane materiały – audycje profilaktyczno-edukacyjne, filmy, książki, scenariusze zajęć, a także za zorganizowanie wycieczki profilaktycznej. Mamy nadzieję, że wszystkie te działania przyniosą zamierzony efekt, uświadomią młodzieży niebezpieczeństwa związane z zażywaniem substancji psychoaktywnych i uchronią młodych ludzi przed zgubnymi skutkami ich zażywania i posiadania – podsumowuje dotychczasowe działania Wójta Gminy i Komisji kierownik wycieczki Joanna Kmieć.