^Powrót na górę
Młody mężczyzna przywiązany pasami do szpitalnego łóżka wyrywa się, jest agresywny. Krzyczy, głośno dyszy. W tle słychać nasilające się bicie serca. Lekarze i pielęgniarki z całych sił starają się go przytrzymać, przypinają go pasami. W końcu serce mężczyzny przestaje bić i słychać tylko piszczące maszyny. „Dopalacze kradną życie”... Spotem „Taki z Ciebie mocarz" zrealizowanym przez młodzież, wolontariuszy skupionych wokół programu Komendy Głównej Policji – „Profilaktyka a Ty” w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych „Dopalacze kradną życie” rozpoczęła się w dniu 11 września w Gminnym Ośrodku Kultury w Nowym Żmigrodzie konferencja poświęcona problematyce dopalaczy.
W spotkaniu, które było pierwszym tego rodzaju na terenie powiatu jasielskiego, wzięło udział około 160 osób – głównie uczniowie, rodzice, dyrektorzy szkół, nauczyciele i pedagodzy szkolni. Wśród zaproszonych gości, których serdecznie przywitał Wójt Gminy Grzegorz Bara, byli również: Zastępca Komendanta Powiatowego Policji mł. insp. Artur Dudek, Komendant Komisariatu Policji w Nowym Żmigrodzie kom. Jacek Krzyżak oraz Koordynator ds. prewencji Komisariatu Policji asp. sztab. Wiesław Rogowski, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jaśle lek. med. Dariusz Pomprowicz, Kierownik Samodzielnego Publicznego Ośrodka Zdrowia w Nowym Żmigrodzie lek. med. Grzegorz Pers, psycholog podinsp. w st. spocz. Sylwia Puchalik, Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowym Żmigrodzie Małgorzata Łysik, członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Żmigrodzie, Urzędu Gminy oraz radni i sołtysi.
Konferencja była częścią akcji Gmina Nowy Żmigród mówi STOP DOPALACZOM! opracowanej w dniu 24 lipca przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowym Żmigrodzie, do której zadań należy także realizacja przedsięwzięć związanych z przeciwdziałaniem narkomanii. Podjęte działania są następstwem szerzącego się na terenie gminy problemu zażywania tychże substancji wśród młodych ludzi i licznymi w Polsce w ostatnich miesiącach przypadkami hospitalizacji osób z ostrym zatruciem organizmu tymi środkami. Akcja skierowana jest do młodych ludzi, ale także do rodziców, nauczycieli oraz innych osób, które mają kontakt z młodzieżą. Do aktywnego udziału w niej w charakterze partnera zaproszono Komisariat Policji w Nowym Żmigrodzie oraz Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Jaśle.
Cel kampanii oraz wykonane i zaplanowane w jej ramach zadania przedstawił Przewodniczący GKRPA Ryszard Szarzyński, a po nim część merytoryczną konferencji, od tematu czym są dopalacze, rozpoczęła psycholog podinsp. Sylwia Puchalik. Problem dopalaczy na terenie Gminy Nowy Żmigród, działania profilaktyczne policji, a także problematykę dopalaczy wobec prawa przedstawił natomiast Komendant Komisariatu Policji Nowym Żmigrodzie kom. Jacek Krzyżak. Najbardziej skuteczną receptą na przeciwdziałanie używania dopalaczy i narkotyków jest uświadomienie dzieci, rodziców oraz nauczycieli o szkodliwości tych substancji. Zjawisko to wymaga monitoringu, badań, uporządkowania prawa i obrotu handlowego dopalaczami, a także mądrej, skutecznej edukacji. I tu zaczyna się nasza rola, jako nauczycieli, wychowawców, policjantów, ale przede wszystkim rodziców – podkreślił podczas prezentacji Komendant, zwracając szczególną uwagę na konieczność prowadzenia działań profilaktycznych wśród młodzieży. Jeśli nie będzie chętnych do brania, zginie rynek związany ze sprzedażą – dodał, kończąc wystąpienie.
Omawiając działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej w walce z dopalaczami, Dyrektor PSS-E w Jaśle lek. med. Dariusz Pomprowicz zwrócił uwagę na wysokość kar finansowych przewidzianych w myśl ustawy o przeciwdziałaniu narkomani za wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu tychże substancji. Za wyrób lub wprowadzanie do sprzedaży środka zastępczego lub nowej substancji psychoaktywnej grozi kara od 20 tys. do 1 mln zł. Jednocześnie, w przypadku narażenia na utratę zdrowia lub życia Kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Dyrektor nawiązał także do przypadku nałożenia w bieżącym roku takiej kary finansowej na mieszkańców gminy Nowy Żmigród.
Na temat powodów, przyczyn i skutków zażywania dopalaczy oraz informacje, gdzie szukać pomocy wypowiedzieli się: psycholog podinsp. Sylwia Puchalik oraz Kierownik miejscowego Ośrodka Zdrowia lek. med. Grzegorz Pers. Wpływ dopalaczy na psychikę jest bardzo duży, osoby zażywające substancje psychoaktywne nie potrafią okazywać prawdziwych emocji, wchodzić w interakcje międzyludzkie i zachowywać się naturalnie. Dopalacze powodują, tak jak inne środki psychoaktywne, uzależnienie społeczne. Jest to zażywanie wymuszone podporządkowaniem się zasadom występującym w określonej grupie – omawiała problem uzależnienia pani psycholog, zwracając uwagę iż po dopalacze sięgają najczęściej osoby w wieku 13–25 lat – okresie najbardziej podatnym na uzależnienia.
Część merytoryczną spotkania zakończył film Kolekcjonerzy mocnych wrażeń. Moda na dopalacze. Co tak naprawdę kryje się pod postacią niewinnie wyglądających pigułek i ziół? Czy fakt, że do niedawna można je było bez problemu kupić w wyspecjalizowanych sklepach, uśpił czujność rodziców i osób, które po nie sięgają? Czy dopalacze są równie groźne dla organizmu jak narkotyki? Na te i szereg innych ważnych pytań odpowiedzieli w filmie lekarze, psycholog, a także specjalista z zakresu medycyny sądowej.
Podsumowując konferencję Przewodniczący GKRPA podkreślił konieczność podejmowania działań na rzecz zagospodarowania wolnego czasu młodzieży, myśląc głównie o działaniach Gminnego Ośrodka Kultury, Biblioteki Gminnej, czy wejściu do domów ludowych. Zaznaczył, iż w razie potrzeby inicjatywy sfinansowane mogą zostać środkami będącymi w dyspozycji Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
W trakcie spotkania uczestnikom rozdano zestawy ulotek edukacyjnych dla rodziców i młodzieży, zakupionych w ramach pakietu Narkotyki? To mnie nie kręci! – Dopalacze oraz opracowaną pod nadzorem merytorycznym Komisariatu Policji oraz Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jaśle gminną ulotkę poświęconą problemowi dopalaczy, która za pośrednictwem poczty trafia również do każdego domu na terenie gminy, a także materiały przekazane przez PSS-E w Jaśle. Do wszystkich szkół na terenie gminy objętych kampanią trafiły scenariusze zajęć dla nauczycieli i audycje profilaktyczno-edukacyjne, a także zaprezentowany podczas konferencji film.