^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


Zespół Szkół w Nowym Żmigrodzie 

 http://www.zs-nowyzmigrod.edu.pl/

 

Olimpijczyk Paweł Zygmunt w ZS w Nowym Żmigrodzie

pawel zygmunt 1

27 kwietnia 2015 r. w Zespole Szkół w Nowym Żmigrodzie gościł olimpijczyk Paweł Zygmunt. Paweł Zygmunt to najlepszy polski łyżwiarz szybki ostatnich lat, medalista mistrzostw świata i Europy, olimpijczyk z Lillehammer (1994), Nagano (1998), Salt Lake City (2002) i Turynu (2006).

Paweł Zygmunt jest też 40-krotnym Mistrzem Polski na dystansach 1000 m, 1500 m, 3000 m, 5000 m, 10 000 m i w wieloboju łyżwiarskim oraz rekordzistą Polski na dystansach 3000 m, 5000 m, 10 000 m i w wieloboju łyżwiarskim. Zdobył srebrny medal na Mistrzostwach Europy w Erfurcie w 2002 roku na dystansie 10 000 m. Jest też brązowym medalistą Mistrzostw Świata 2002 na dystansie 10 000 m i Mistrzostw Europy 2003 na 5000 m.

Sportowiec wyjaśnił uczniom znaczenie idei olimpijskiej oraz dzielił się wiedzą z zakresu historii igrzysk. Zachęcał młodzież do wzięcia udziału w konkursie „Zostań Olimpijczykiem”, w którym główną nagrodą jest wyjazd na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro w 2016. „Zostań Olimpijczykiem” to ogólnopolska akcja edukacyjna skierowana do uczniów. Jej celem jest popularyzacja idei sportowej rywalizacji i ducha olimpijskiego oraz zachęcanie młodych ludzi do rozwijania swoich zainteresowań.

W czasie spotkania pan Paweł przekonywał, że każdy z nas powinien znaleźć czas na rozwój ciała, umysłu i  ducha. Spotkaniu towarzyszyła bardzo dobra atmosfera, a uczniowie z zainteresowaniem słuchali mistrza.

Na koniec prelekcji pan Paweł przeprowadził konkurs wiedzy olimpijskiej, do którego wybrani zostali następujący uczniowie: Karolina Hnat, Paulina Gajoska, Michał Marciniec, Arkadiusz Baran, Izabela Zięba, Julia Jasionowicz, Kinga Dziadosz, Maciej Tłuściak, Jan Suski i Krystian Kostrząb. Ponieważ wszyscy uczestnicy udzielili prawidłowych odpowiedzi, o zwycięstwie zadecydowała Pani Dyrektor, losując szczęśliwy numer zwycięzcy. Został nim Krystian Kostrząb, który otrzymał upominek od naszego gościa.

Spotkanie zakończyło się rozdawaniem autografów, robieniem pamiątkowych zdjęć i wpisem do kroniki:
Zostań Olimpijczykiem. Ogień topi wosk, ale hartuje stal.
Dla Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie − Paweł Zygmunt.

 

VIII Dzień Patrona Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie

Zespół Szkół w Nowym Żmigrodzie już po raz VIII obchodził Dzień Patrona Szkoły, którym jest bł. ks. Władysław Findysz – Męczennik. Uroczyste obchody odbyły się 15 grudnia br., a rozpoczęła je msza święta w żmigrodzkim sanktuarium. Ksiądz kustosz Henryk Maguda wygłosił okolicznościową homilię, w której przybliżył postać patronującego szkole od 2006 roku ks. Władysława Findysza. Oprawę mszy świętej przygotowała młodzież pod opieką katechetki Marii Gołębiowskiej-Bugno.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Nowym Żmigrodzie. Na akademii gościliśmy wójta gminy Grzegorza Barę, ks. Henryka Magudę, przewodniczącą Rady Rodziców Marzenę Trybus oraz wiceprzewodniczącą Bogusławę Kostrząb. Po wprowadzeniu sztandarów szkoły i odśpiewaniu hymnów głos zabrała dyrektor szkoły Alicja Witkowska. Zgromadzonym zapadły w pamięci słowa wystąpienia:

Zwracam się do wszystkich, których los związał nawet na krótką chwilę z naszą szkołą, aby przechodząc obok kącika pamięci poświęconego bł. ks. Władysławowi Findyszowi, zatrzymali się chociaż na krótką chwilę, by spojrzeć na człowieka, który znaczną część swojego życia poświęcił służbie ludziom. W czasach, kiedy brakuje nam autorytetów, mogę z całą stanowczością stwierdzić, że patron naszej szkoły swoją postawą i działaniami zasłużył na szacunek i pamięć.

Głos zabrali także zaproszeni goście. Następnie wszyscy z wielką przyjemnością obejrzeli część artystyczną przygotowaną pod kierunkiem nauczycielek: Joanny Kmieć, Barbary Świerzowskiej i Małgorzaty Tłuściak. Na pięknie udekorowanej scenie, gdzie centralne miejsce zajmował portret patrona, wystąpili uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum.

Program miał formę telewizyjnego reportażu, w którym znalazły się refleksje o ks. Findyszu wyrażone przez starsze i młodsze pokolenie. W przedstawieniu zostały zaprezentowane wiersze naszych uczniów napisane na coroczny konkurs literacki.

Oprawę muzyczną zapewnili uczniowie z kółka gitarowego pod kierunkiem bibliotekarza Piotra Figury oraz młodzież należąca do scholi parafialnej. Miłą pamiątką dla każdego ucznia był specjalnie przygotowany na tę okazję folder oraz książeczka „Twój Patron”, ufundowane przez organizatorki akademii.

W szkole odbywał się przegląd piosenki religijnej, który prowadziła katechetka Maria Gołębiowska-Bugno. Wszystkie klasy zostały nagrodzone pachnącymi pierniczkami upieczonymi specjalnie na tę okazję.

Dzień Patrona miał nie tylko wymiar duchowy i artystyczny. 11 grudnia wśród nauczycieli i pracowników szkoły przeprowadzono już po raz 10 zbiórkę artykułów spożywczych dla potrzebujących uczniów i ich rodzin. Przygotowano w ten sposób 5 świątecznych paczek, które wręczono rodzinom w tym szczególnym dla nas dniu. To właśnie przykład Patrona pokazuje nam, że nie należy być obojętnym wobec drugiego człowieka, zwłaszcza w czasie przedświątecznym, kiedy cała Polska uczestniczy w akcji Szlachetna Paczka.

Dzień Patrona jest szczególnym wydarzeniem w życiu społeczności szkolnej. Zawsze pozostaje w pamięci wszystkich uczestników uroczystości jako dzień kultywowania fundamentalnych wartości.

VIII Dzień Patr...
VIII Dzień Patrona Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie VIII Dzień Patrona Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie
VIII Dzień Patr...
VIII Dzień Patrona Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie VIII Dzień Patrona Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie
VIII Dzień Patr...
VIII Dzień Patrona Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie VIII Dzień Patrona Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie
VIII Dzień Patr...
VIII Dzień Patrona Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie VIII Dzień Patrona Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie
VIII Dzień Patr...
VIII Dzień Patrona Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie VIII Dzień Patrona Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie
VIII Dzień Patr...
VIII Dzień Patrona Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie VIII Dzień Patrona Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie
VIII Dzień Patr...
VIII Dzień Patrona Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie VIII Dzień Patrona Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie
VIII Dzień Patr...
VIII Dzień Patrona Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie VIII Dzień Patrona Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie
VIII Dzień Patr...
VIII Dzień Patrona Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie VIII Dzień Patrona Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie

 

Młodzież węgierska w Zespole Szkół w Nowym Żmigrodzie

wymianaW dniach 4 – 7 września 2014 r. gościliśmy uczniów i nauczycieli z Putnoka na Węgrzech. To już kolejna wizyta naszych przyjaciół w ramach współpracy polsko-węgierskiej. W tym roku minie 11 lat od podpisania umowy o współpracy pomiędzy gminą Nowy Żmigród a miastem Putnok, dzięki której nasi uczniowie wyjeżdżają na Węgry, a młodzież węgierska przybywa do Polski.

Nasi uczniowie bardzo mile wspominają wyjazdy, podkreślają gościnność oraz sympatię rówieśników i mieszkańców Putnoka. Po powrocie z Węgier nie można zapomnieć o atrakcjach, jakie czekały na naszych uczniów i nauczycieli. Wymienić należy m.in. wycieczki do Egeru, Miszkolca, zwiedzanie Jaskini Aggtelek, występy artystyczne, pokazy sportowe, wyjazdy na pływalnię, ogniska, dyskoteki.

Nasza szkoła także stara się, aby pobyt węgierskich gości był interesujący. Pokazaliśmy im m.in.: Bieszczady, Zalew w Solinie, Krynicę, Łańcut, Zakopane. Nie mogło zabraknąć wyjazdów do Krempnej, Folusza i wycieczki na Górę Grzywacką.

W tym roku z okazji przyjazdu Węgrów na korytarzu powstała gablota, w której umieszczone zostały zdjęcia, prezenty i pamiątki świadczące o naszej współpracy. Gablotę przygotował bibliotekarz – Piotr Figura. Prezentem, jaki tym razem otrzymaliśmy, jest piernikowa szkatuła, a w niej 28 piernikowych serc z imionami i nazwiskami uczestników przyjazdu. Czerwona szkatuła ma kształt serca, na którym widnieje herb Putnoka.

W pierwszym dniu pobytu naszych przyjaciół odbyły się zawody sportowe, podczas których mogliśmy się pochwalić nowymi boiskami. Młodzież rywalizowała zaciekle, ale w przyjaznej i sportowej atmosferze.

Drugiego dnia wielkim wydarzeniem była całodniowa wycieczka do stolicy polskich Tatr – Zakopanego. Zwiedzenie tego miasta było marzeniem Węgrów. Razem z przewodnikiem grupa polsko-węgierska zobaczyła skocznie narciarskie. Wielka Krokiew zrobiła na wszystkich niesamowite wrażenie. Kolejny punkt wycieczki to Kościółek na Krzeptówkach, który górale zbudowali specjalnie dla papieża Jana Pawła II. Następnie był wyjazd kolejką krzesełkową na Butorowy Wierch i przejście wzdłuż Gubałówki, skąd można podziwiać piękną panoramę Tatr. Zjazd z Gubałówki odbył się kolejką szynową. Wszędzie, gdzie byliśmy, spoglądał na nas Giewont – śpiący rycerz. Ostatni punkt wycieczki to spacer i zakup pamiątek na Krupówkach. Wszyscy byli zachwyceni pobytem w Zakopanem tym bardziej, że dopisała wyjątkowa pogoda.

W programie trzeciego dnia zaplanowaliśmy wyjazd do Folusza, spacer na Diabli Kamień oraz ognisko. Po południu odbył się koncert przygotowany przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Wspólne śpiewy w różnych językach dały wszystkim wiele radości. Zakończeniem tego dnia była dyskoteka w szkole.

Niedziela to ostatni dzień pobytu w Nowym Żmigrodzie. Każda z rodzin, która gościła Węgra, proponowała swoje zajęcia dla dzieci. Opiekunów zaprosiliśmy do Rymanowa Zdroju, gdzie właśnie odbywał się FESTIWAL SMAKÓW KARPACKICH. W Rymanowie nie można było pominąć Pijalni Wód Zdrojowych. Po wspólnej degustacji wód i spacerze deptakiem wszyscy udali się na obiad do restauracji „Jaś Wędrowniczek”.

Po południu ze łzami w oczach pożegnaliśmy naszych przyjaciół, którzy udali się w drogę powrotną do Putnoka. Ze strony Węgrów usłyszeliśmy mnóstwo bardzo ciepłych, wzruszających i miłych słów: „Czujemy się tu jak w rodzinie, otrzymujemy od Was bardzo dużo miłości i serca, zapraszamy do Putnoka w przyszłym roku”.

Mamy nadzieję, że wszyscy będą bardzo miło wspominać ten pobyt. Wymiana młodzieży to wspaniały sposób na poznanie kultur obu krajów, zwyczajów, a przede wszystkim doskonalenie umiejętności językowych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i ich Rodzicom za przyjęcie młodzieży węgierskiej do swoich domów, Wójtowi Gminy za wsparcie finansowe, a nauczycielom za zaangażowanie i przygotowanie zajęć, występów i opiekę w czasie wycieczek.

Wymiana polsko-...
Wymiana polsko-węgierska 2014 Wymiana polsko-węgierska 2014
Wymiana polsko-...
Wymiana polsko-węgierska 2014 Wymiana polsko-węgierska 2014
Wymiana polsko-...
Wymiana polsko-węgierska 2014 Wymiana polsko-węgierska 2014
Wymiana polsko-...
Wymiana polsko-węgierska 2014 Wymiana polsko-węgierska 2014
Wymiana polsko-...
Wymiana polsko-węgierska 2014 Wymiana polsko-węgierska 2014
Wymiana polsko-...
Wymiana polsko-węgierska 2014 Wymiana polsko-węgierska 2014
Wymiana polsko-...
Wymiana polsko-węgierska 2014 Wymiana polsko-węgierska 2014

 

Kampania „Odpowiedzialny Kierowca” 2014

Gmina Nowy Żmigród przystąpiła do kampanii „Odpowiedzialny Kierowca”, która jest pierwszą w Polsce kompleksową kampanią profilaktyczną jednoczącą samorządy przeciw pijanym kierowcom! Organizatorem kampanii jest Stowarzyszenie Producentów i Dziennikarzy Radiowych. Głównym partnerem kampanii „Odpowiedzialny Kierowca” jest kampania „Zachowaj Trzeźwy Umysł”, a także Komendant Główny Policji, Komendant Państwowej Straży Pożarnej, Prefekt Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnych RP.

Kampania „Odpowiedzialny Kierowca” opiera się na profesjonalnych materiałach edukacyjno-profilaktycznych kierowanych do dzieci ze szkoły podstawowej, młodzieży gimnazjalnej, licealistów, młodych kierowców oraz dorosłych użytkowników dróg.   

Trzy cele kampanii to:
– zero tolerancji dla pijanych kierowców,
– zero tolerancji dla kierowców wsiadających za kierownicę pod wpływem narkotyków i środków odurzających,
– zero tolerancji dla brawury i nieznajomości przepisów drogowych.

Do kampanii przystąpił Zespół Szkół w Nowym Żmigrodzie (szkoła podstawowa i gimnazjum). W programie wzięły udział dzieci z klas IV – VI. Nauczyciele przeprowadzili zajęcia związane z bezpieczeństwem dzieci na drodze. Uczniowie otrzymali ulotki. Materiały edukacyjne trafiły także do rodziców. Ponadto, uczniowie klas IV uczestniczyli w teście na kartę rowerową. Zdobytą wiedzę mogli wykorzystać na egzaminie, który odbył się 17 czerwca. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i odblaskowe zawieszki. Materiały edukacyjne z Programu zostały wykorzystane również przez pedagog szkolną, która przygotowała na ich podstawie gazetkę tematyczną.

Gimnazjaliści wspólnie z panią pedagog, za zgodą Komendanta Komisariatu Policji w Nowym Żmigrodzie pana Jacka Krzyżaka, rozdali ponad 200 pakietów po dwie ulotki („Jazda bez kaca” i „Odpowiedzialny kierowca”) kierowcom i mieszkańcom gminy. Dzięki uprzejmości kierowców PKS Jasło i BUS pasażerowie otrzymali do uczniów ulotki „Pozytywny autobus – kultura w komunikacji publicznej”. Ulotki te trafiły również do wszystkich uczniów jeżdżących autobusem szkolnym. We wrześniu 2014 roku chętni uczniowie wezmą udział w zajęciach „Ruszam na wieś!” i „Ruszam do miasta!”. Uczniowie zaangażowani w kampanię otrzymali pamiątkowe dyplomy a nauczyciele certyfikaty.

Odpowiedzialny Kierowca to nie tylko osoba, którą widzimy za kierownicą samochodu. To przede wszystkim odpowiedzialny użytkownik ruchu drogowego – rowerzysta, motocyklista, a także pieszy, którego zachowanie również  wpływa na bezpieczeństwo na drodze.

Środki na realizację kampanii pozyskano z funduszy przeznaczonych na realizację Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Kampania "Odpow...
Kampania Kampania
Kampania "Odpow...
Kampania Kampania
Kampania "Odpow...
Kampania Kampania
Kampania "Odpow...
Kampania Kampania
Kampania "Odpow...
Kampania Kampania
Kampania "Odpow...
Kampania Kampania
Kampania "Odpow...
Kampania Kampania
Kampania "Odpow...
Kampania Kampania
Kampania "Odpow...
Kampania Kampania

Joanna Kmieć

Dzień Matki w Zespole Szkół w Nowym Żmigrodzie

26 maja 2014 r. obchodziliśmy Dzień Matki. Uroczysta akademia, na którą zaproszono wszystkie mamy uczniów z naszej szkoły, odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury. Panie przybyły bardzo licznie, często w towarzystwie swoich pociech. Uroczystość zgromadziła blisko 90 matek. Pani dyrektor Alicja Witkowska przywitała zebranych  i złożyła serdeczne życzenia.

Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum przygotowali specjalny  program. Na pięknie udekorowanej scenie  nie mogło zabraknąć piosenek, tańców i skeczów z życia mamy.  Jako pierwszy odważnie wystąpił Maciej Marciniec, śpiewając piosenkę „Uściskam mamę”. W scence „ Laurka”  z powodzeniem zagrało rodzeństwo Ania  i Adam Zdebik. Piosenkę „Mama tu jest i patrzy na mnie”  śpiewał Dawid Woźnica. Dialog „U pediatry” należał do  Małgorzaty Trzeciak i  Iwony Marchewki. Rolę dzieci zagrali – Ania Mroczka i Bartek Paluch, którzy  także recytowali wierszyk „Nasza mama”. „Jezioro łabędzie” zatańczyli Mariusz Głodziak, Aleksander Krzanowski, Szymon Brożyna,  Krystian Skwara. Ten występ wywołał największe rozbawienie i aplauz widowni. W skeczu  „Konsola” wystąpili Ola Palcar i  Jakub Idzik. Jakub zaśpiewał również piosenkę  „A ja wolę moją mamę”. W scence  „Troje dzieci” Ola Kopa, Marek Kłosowski i Kasia Bieniek ukazali rolę mamy z punktu widzenia rodzeństwa. Piosenkę „Bałkanica dla mamy” z samodzielnie ułożonym tekstem grały i śpiewały Ania Zdebik – gitara, Sylwia Łącka - skrzypce, Ewa Trybus, Ola Źrebiec. Rolę narratora pełnił Maciej Tłuściak. Na zakończenie chóralne „Sto lat”  dla  mam odśpiewali wszyscy wykonawcy. Publiczność nagrodziła występy gromkimi brawami.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie nagród dla mam, których dzieci brały udział w trzech szkolnych konkursach. W konkursie plastycznym „Portret mojej mamy” (klasy I – III sp) nagrody otrzymały panie: Jolanta Kmiecik,  Anna Buczyńska,  Małgorzata Kudłaty.           W konkursie literackim  „Za co kocham moją mamę” (klasy IV – VI) wygrały panie: Teresa Nowak,  Ewelina Leputa,  Marta Brożyna, Barbara Gryziec. W konkursie fotograficznym „Dzień z życia mamy” (klasy I- III gimnazjum) nagrody przyznano paniom: Annie Kucharskiej, Annie Barańskiej, Zofii Smyce. Mamy otrzymały pamiątkowe, ręcznie wykonane przez panią Barbarę Świerzowską  ozdobne książki i kwiaty z bibuły. Podsumowaniem uroczystości było losowanie ponad 50 fantów pozyskanych przez organizatorki od sponsorów. Wśród atrakcyjnych nagród znalazły się: Zaproszenie na obiad do restauracji „Wichrowe Wzgórze” i  do „Zajazdu Pod Małym Laskiem”. Kwiaty od pań: Edyty Piątkowskiej, Renaty Mroczki i Doroty Stoś. Bony ubraniowe ufundowane przez: panią Beatę Kurdziel, sklep „Kubuś” pani Barbary Wiklowskiej, sklep IKA. Ikona od pani Dominiki Jędrzejczyk -Wielgosz. Wizyty w zakładach fryzjerskich: pani Bogusławy Skwary, pani Haliny Twardzik, pani Jolanty Miśkowicz, pana Adama Źrebca. Kosmetyki  od pani Agnieszki Doktor i pani Marty Brożyny. Wizyta w zakładzie kosmetycznym  pani  Melanii Wierdak. Bieżniki  ufundowała pani Anna Barańska. Gofrownica od firmy JANPOL z Łężyn. Zestaw filiżanek podarowała pani Beata Przybyłowska. Parasol ofiarowała pani Ewa Tocka. Zestaw książek przekazała pani Bolesława Stachura. Rozlosowany został także upominek od pani Bogusławy Łukaszewskiej. Przewodniki po naszej okolicy – Stowarzyszenie Subregion Magurski. Słodkości i kawy ufundowali: pani Agnieszka Pięta, sklep HIT POL, sklep ALFA. Wyroby szklane – Huta Szkła w Jaśle. Dzień Matki upłynął w wesołej, pogodnej i odświętnej atmosferze. W tym roku szkolnym uroczystość zorganizowały nauczycielki: Małgorzata Tłuściak, Barbara Świerzowska i Joanna Kmieć. Pomocą służyli następujący uczniowie: Karolina Winiarska, Ada Sowa, Bartosz Marszałek, Mateusz Wilk.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim Mamom, które przybyły na uroczystość, uczniom za występy oraz ofiarodawcom za wspaniałe nagrody i upominki.

Dzień Matki w Z...
Dzień Matki w ZS w Nowym Żmigrodzie Dzień Matki w ZS w Nowym Żmigrodzie
Dzień Matki w Z...
Dzień Matki w ZS w Nowym Żmigrodzie Dzień Matki w ZS w Nowym Żmigrodzie
Dzień Matki w Z...
Dzień Matki w ZS w Nowym Żmigrodzie Dzień Matki w ZS w Nowym Żmigrodzie
Dzień Matki w Z...
Dzień Matki w ZS w Nowym Żmigrodzie Dzień Matki w ZS w Nowym Żmigrodzie
Dzień Matki w Z...
Dzień Matki w ZS w Nowym Żmigrodzie Dzień Matki w ZS w Nowym Żmigrodzie

 

„Papierosy? Nie, dziękuję! Nie śmierdzę!”

Zespół Szkół w Nowym Żmigrodzie przyłączył się do  ogólnopolskiego Programu Profilaktycznego „Papierosy? Nie dziękuję! Nie śmierdzę!”. Program adresowany jest do uczniów oraz rodziców. W szkole działaniami kieruje pedagog szkolny Joanna Kmieć.

Program ma charakter profilaktyczno-edukacyjny. W grupach wiekowych, do których jest skierowany, palenie tytoniu odbywa się głównie w sposób incydentalny, a nie nałogowy. Trzeba jednak pamiętać, że każdy uzależniony od nikotyny palacz zaczynał od jednego, zwykle przypadkowego papierosa.

Celem programu jest dotarcie do jak największej liczby młodych ludzi (i zwiększenie ich świadomości) z informacjami o szkodliwości palenia papierosów oraz e-papierosów, a także dostarczenie osobom dorosłym wiedzy o skutkach biernego palenia.

Materiały dla szkoły podstawowej zwracają większą uwagę na budowanie postaw asertywnych, a materiały dla gimnazjalistów skupiają się na pokazywaniu negatywnych skutków palenia, które pojawią się nie za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, ale dotykają młodych ludzi już teraz. Złe samopoczucie, brzydki zapach, zmiany w wyglądzie, strata pieniędzy – to tylko niektóre z realnych efektów palenia. Dodatkowo materiały edukacyjne zarówno dla szkoły podstawowej, jak i gimnazjum zawierają podstawowe informacje o szkodliwości substancji smolistych, nikotyny oraz innych składników zawartych w papierosach.

Materiały dla gimnazjalistów przestrzegają również przed e-papierosami, które stają się dla wielu zamiennikiem „zwykłego” palenia. Mimo, że nie występują w nich niezdrowe substancje powstałe w procesie spalania, e-papierosy zawierają szkodliwą nikotynę oraz inne niezbadane do końca dodatki, których skutków nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

Udział w programie został sfinansowany z funduszy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

 

"Słoneczne Dni Jasła" 

10  maja 2013 roku uczniowie Zespołów Szkół w Nowym Żmigrodzie, Łężynach i Nienaszowie wzięli udział w imprezie kulturalno-sportowej  organizowanej w ramach „Europejskich Słonecznych Dni” przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki. Happening odbywał się na stadionie sportowym przy ulicy Śniadeckich w Jaśle oraz na terenie Ogródka Jordanowskiego. Impreza miała na celu promowanie odnawialnych źródeł energii.

Zaproszono laureatów szkolnych  konkursów organizowanych w szkołach z dwudziestu gmin należących do Związku wraz z opiekunami. Uczniowie wzięli udział w „biegu po słońce”, malowali prace plastyczne o tematyce energii odnawialnej, uczestniczyli w ciekawych zajęciach przygotowanych przez organizatorów.  Uczestnicy biegów i konkursu plastycznego otrzymali cenne nagrody z rąk burmistrza Miasta Jasła Andrzeja Czerneckiego, burmistrza Brzostku Leszka Bieniaka oraz asystenta Wojewody Podkarpackiej Elwiry Musiałowicz-Czech.

 

Dzień "Szkoły bez Przemocy"

W dniu 5 czerwca 2012 r.  w Zespole Szkół w Nowym Żmigrodzie odbył się Dzień Szkoły bez Przemocy. W tym roku na 3 dni przed wielkim świętem w Polsce − EURO 2012 − szkoły uczestniczące w ogólnopolskiej akcji Szkoła bez Przemocy obchodziły ten dzień pod hasłem „Kibicuję Fair Play”. Tego dnia zaplanowano liczne atrakcje, konkursy i zajęcia dla uczniów na boisku szkolnym, ale z powodu padającego deszczu plan uległ zmianie.  

Akcję rozpoczęliśmy od głośnego przemarszu ze szkoły do GOK-u, gdzie dzięki uprzejmości dyrektora Jerzego Dębca zajęcia odbyły się w sali widowiskowej. Uczniowie ubrani w biało-czerwone stroje, wyposażeni w trąbki, szaliki, gwizdki i flagi przygotowali pod opieką wychowawców pokaz kibicowania: śpiewano Koko, koko euro spoko, Stadion oszalał, skandowano hasła sportowe i okrzyki. Było bardzo głośno i radośnie.

W czasie święta wystąpiły „Mistrzynie z kuchni”, które codziennie zmagają się z ciekawymi dyscyplinami sportowymi: wielokrotna mistrzyni w ubijaniu ziemniaków metrowym tłuczkiem − Halina Zima, 5-krotna mistrzyni w wiosłowaniu w zupie  − Beata Nadymus, wielokrotne medalistki w podnoszeniu 100-litrowych garnków na zupę:  Iwona Leśniak i Bożena Jastrzębska, wielokrotna mistrzyni w podrzucaniu naleśnika na patelni − Marzena Merchwa. Panie ubrane w stroje w barwach narodowych kilkakrotnie wychodziły na scenę, otrzymując od zebranej publiczności ogromne brawa.

W tym dniu uczennica klasy szóstej miała 13 urodziny. Cała społeczność szkolna odśpiewała dla niej sto lat, a szefowa kuchni Beata Nadymus upiekła dla niej w prezencie specjalny urodzinowy tort z wystrzałowymi świeczkami.

Na zakończenie spotkania odbyło się losowanie nagród, wśród których znalazły się m. in.: deskorolki, piłki, śpiwór, albumy, książki, zegar/kalendarz, szklane „kury koko euro spoko”, zdjęcia z autografami Grupy MoCarta. W losowaniu brali udział uczniowie i pracownicy szkoły, którzy zakupili w szkole specjalny kupon. Sponsorami nagród i fantów w loterii byli: Alicja Winiarska – supermarket Atlantik; Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych; wicestarosta Franciszek Miśkowicz; Magurski Park Narodowy; Rada Rodziców; GOK; Stowarzyszenie "Subregion Magurski"; nauczyciele Zespołu Szkół: Alicja Witkowska, Tomasz Źrebiec, Małgorzata Sudyka, Małgorzata Tłuściak, Joanna Kmieć; Beata i Adam Durałowie z Mytarki; Joanna Dykas − nauczycielka SP w Kątach; Małgorzata Opałka z Łężyn; Teresa Stopa z Mytarzy; Stanisława Trzeciak  z Nowego Żmigrodu;  absolwenci naszej szkoły: Paulina Bąk i Grzedorz Nadymus z Nowego Żmigrodu; „Duet-Papier” s.c. Warywoda i Stachaczyński;  Księgarnia „Tania książka”.

Region Żmigrodzki

  • Region Żmigrodzki

Zarządzanie kryzysowe

Rozkłady Jazdy

  • Rozkłady jazdy

Mapa gminy

  • Mapa gminy