^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


Plac zabaw przy szkole

http://www.spmakowiska.pl

 

 

Dzień Babci i Dziadka 2018

20 stycznia br. w Domu Ludowym w Makowiskach odbyła się coroczna uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, na którą licznie przybyli zaproszeni seniorzy z Makowisk i Siedlisk Żmigrodzkich oraz goście: wójt gminy Nowy Żmigród pan Grzegorz Bara oraz inni przedstawiciele władz gminnych i samorządowych.

Spotkanie rozpoczęło się przemówieniem dyrektora Szkoły Podstawowej w Makowiskach pana Marcina Wierdaka oraz radnej pani Wiolety Muchy, którzy podziękowali gościom za przybycie i życzyli miłej zabawy. Pan wójt zaś złożył życzenia wszystkim seniorom w dniu ich święta i z tej okazji wręczył piękny bukiet kwiatów najstarszej przedstawicielce solenizantów.

Następnie uczniowie szkoły w Makowiskach zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie i wokalno-taneczne w ciekawej i utrzymanej w humorystycznym tonie części artystycznej, po czym nastąpiło odśpiewanie gromkiego „Sto lat”, zrobienie pamiątkowego zdjęcia i wręczenie upominków własnoręcznie wykonanych przez kochające swoich dziadków wnuki.

Po części artystycznej o wyjątkowe doznania smakowe zadbała aktywnie działająca w naszej szkole Rada Rodziców, która przygotowała dla wszystkich, jak zawsze, pyszny poczęstunek.

Po takim pełnym wrażeń wstępie, rozpoczęła się wspaniała zabawa karnawałowa w rytm tanecznej muzyki, podczas której wybieraliśmy Króla i Królową Balu.

Zabawa była przednia i z niecierpliwością czekamy na kolejną, a ta – już za rok!

 

                                                                    Beata Ciuła

 

Październik – miesiącem oszczędzania z SKO w Makowiskach

Czas na mądre oszczędzanie

Dzień oszczędzania przypada na 31 października i jest jedną z najstarszych inicjatyw edukacyjnych na świecie. Dzień ten ma za zadanie wyrobić w młodych ludziach dobre nawyki oszczędzania w różnych formach.

W Szkole Podstawowej w Makowiskach została zorganizowana wystawa „Październik – miesiącem oszczędzania” promująca ideę oszczędzania i gospodarnego zarządzania pieniędzmi oraz zachęcająca uczniów do odkładania środków na kontach SKO, jak również szereg działań, które zmierzały do uświadomienia wszystkim, że warto oszczędzać nie tylko pieniądze.

Październik obfitował w następujące akcje:

Konkurs blogowy – Jak oszczędzać? – racjonalne używanie prądu, gazu, wody, umiejętne gospodarowanie czasem. Zwycięzcą konkursu została Dominika Kasprzyk.

Wyprzedaż Żyrafki Lokatki – zorganizowaliśmy korytarzową wyprzedaż, z której dochód zasilił konto SKO.

Przyjęcie do SKO nowych członków.

Ułożyliśmy piosenkę o SKO i o oszczędzaniu.

Wymiana książek – oszczędzamy pieniądze i papier.

Konkurs na rymowankę o SKO. Nagrodę główną w tym konkursie otrzymała Julia Durał, a wyróżnienie Zuzanna Strączek.

Plakaty promujące SKO i blogowanie.

Akcje edukacyjne:
– Zamieniamy oszczędności na radości i przyjemności.   
– Kto oszczędza ten nie traci a na pewno się wzbogaci.
– Przyłączyliśmy się do światowej akcji walki z otyłością.
– Co warto oszczędzać a na czym nie można?

Opiekun SKO
Agnieszka Skrzęta-Siry

sko makowiska 2017 10sko makowiska 2017 3 sko makowiska 2017 5sko makowiska 2017 7sko makowiska 2017 8

 

SKO w Makowiskach obchodzi Dzień Ziemi razem z Fundacją Ekologiczną ARKA

Początkiem kwietnia tego roku otrzymaliśmy list o przystąpieniu Gminy Nowy Żmigród do piątej edycji konkursu „Listy dla Ziemi”, której tematem przewodnim jest „Niska emisja oraz gospodarka odpadami”, a jej celem jest edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży. Nie czekając długo, zaplanowaliśmy liczne działania, które realizowaliśmy w kwietniu i maju.

19 kwietnia gościliśmy w naszej szkole przedstawiciela Zespołu Krośnieńskich Parków Krajobrazowych w celu przeprowadzenia zajęć edukacyjnych z udziałem uczniów klas od 0 do VI oraz nauczycieli. Przeprowadzona została prezentacja multimedialna, w której prowadzący przedstawił przyczyny i historię „Dnia Ziemi”. Dzięki temu uczniowie zostali wprowadzeni w świat różnorodności biologicznej i działań mających na celu zachowanie i ochronę przyrody. Prowadzący zachęcał uczniów do oszczędzania zasobów energii, wody i segregacji odpadów. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, odpowiadając na pytania i dzieląc się własnymi pomysłami.

Kolejnym działaniem podjętym w ramach współpracy z fundacją były warsztaty plastyczne, na których dzieci wykonywały stroje ekologiczne, transparenty, plakaty, instrumenty oraz edukacyjne gazetki ścienne. W dalszej kolejności przystąpiliśmy do realizacji lekcji tematycznych, które wyjaśniały w jaki sposób ludzie szkodzą środowisku i jak mogą zmieniać swoje nawyki, aby chronić przyrodę i własne zdrowie. Na zajęciach poruszane były tematy: segregacji, niskiej emisji, smogu, efektu cieplarnianego, dziury ozonowej, gatunków chronionych, wypalaniu traw, oszczędzania energii, ekologicznej żywności, recyklingu oraz bioróżnorodności.

dzien ziemi makowiska 2

Kolejnym punktem było zorganizowanie „Szkolnego Konkursu Wiedzy Ekologicznej” dla uczniów klas IV–VI oraz pisanie „Listów do Ziemi” o tematyce ekologicznej na specjalnym papierze listowym, wykonanym z makulatury, który otrzymaliśmy od Fundacji Ekologicznej Arka. Dzieci z klas od 0 do II tworzyły listy w formie rysunków, natomiast uczniowie klas III–VI pisali listy z myślą o wspólnej odpowiedzialności za Ziemię.

Ekoprzygoda nie zakończyła się jednak na lekcjach tematycznych, zajęciach plastycznych, konkursach ekologicznych, pisaniu listów dla Ziemi, czy wykonywaniu gazetek ściennych. Kolejnym działaniem było zorganizowanie happeningu „W obronie natury, razem zdziałamy cuda”, w którym udział wzięli uczniowie, rodzice i nauczyciele. Dzięki tym działaniom najmłodsi oraz dorośli mogli rozbudzić w sobie postawę obywatelskiej odpowiedzialności za otoczenie, której są częścią. To barwne i dynamiczne wydarzenie, w którym braliśmy udział przyciągnęło uwagę mieszkańców i było swoistym manifestem dbałości o naturę.

 

Dzień Babci i Dziadka w Szkole Podstawowej w Makowiskach

To, że Babcie i Dziadkowie to naprawdę wyjątkowi członkowie rodziny nie trzeba nikogo przekonywać, dlatego też tradycja świętowania tego dnia na stałe wpisała się w repertuar imprez Szkoły Podstawowej w Makowiskach.

Dokładnie 21.01.2016 r. w naszej szkole miało miejsce uroczyste spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Obchody tego święta rozpoczęły się Mszą Świętą, następnie zacni goście zostali zaproszeni do budynku szkoły na wspólne biesiadowanie. Część oficjalna rozpoczęła się od wystąpienia dyrektora szkoły, radnej wsi Makowiska, sołtys wsi oraz przewodniczącej Rady Rodziców, którzy to ciepłymi słowami powitali zebranych, życząc gościom samych radosnych chwil. Dyrektor przekazał również życzenia od Wójta Gminy Nowy Żmigród, któremu obowiązki nie pozwoliły osobiście tego uczynić.

Na scenie jako pierwsi zaprezentowali się najmłodsi milusińscy − dzieci z oddziału przedszkolnego, rozczulając wszystkich wierszem i piosenką oraz porywając Babcie i Dziadków do skocznej polki.

Artyści, działającego przy szkole Kółka teatralnego „Makówka”, przypomnieli nam atmosferę świąt Bożego Narodzenia, odgrywając jasełka i zachęcając wszystkich do wspólnego kolędowania.

Natomiast uczniowie klasy III zaskoczyli swoich dziadków, wykonując wesołą piosenkę w języku angielskim, której dźwięki długo pozostały w pamięci.

Uczennica klasy V wierszem przypomniała o tym, że w każdym wieku kochamy naszych dziadków i zawsze ich potrzebujemy, nawet gdy jesteśmy dorośli. Część artystyczną zakończył występ chóru dziewcząt z klasy IV i V tym samym kończąc tę część uroczystości, w której dzieci poprzez swoje występy mogły wyrazić kochanym Babciom i Dziadkom swoje uczucia i podziękować za trud włożony w ich wychowanie.

Po otrzymaniu upominków goście mieli parę chwil, aby podziwiać prezenty własnoręcznie wykonane przez wnuków, porozmawiać oraz poczęstować się smakołykami przygotowanymi przez rodziców uczniów.

Kolejną niespodzianką był Koncert Życzeń, czyli odczytywanie życzeń, przesłanych przez wnuków specjalną pocztą przygotowaną przez Samorząd Uczniowski. Życzenia przeplatane były melodiami, podczas których dzieci zapraszały do tańca swoich bliskich. Gościem, który wzbudził najwięcej emocji była prababcia jednej z uczennic, pani Ania kończąca w tym roku 100 lat. Aby podkreślić jak bardzo cenimy sobie obecność pani Ani w naszej szkole, uczniowie złożyli jej specjalne życzenia i wręczyli skromne kwiaty, a cała sala zaśpiewała 200 lat. Solenizantka pokazała wszystkim swoją świetną formę tańcząc w kółeczku „Cyganeczkę Janeczkę”. Pozazdrościć.

Chętni mieli możliwość wykazać się zdolnościami kulinarnymi i umiejętnością ubijania piany z białka oraz pobawić się wraz z wnuczętami w worek z niespodziankami. Dziękując bardzo za wspaniałą atmosferę, która towarzyszyła temu spotkaniu, wszystkim naszym gościom życzymy 200 lat życia w zdrowiu, w otoczeniu bliskich i zapraszamy za rok. Osobom, które pomogły w zorganizowaniu tej uroczystości serdecznie dziękujemy.

db 2016 mak 1db 2016 mak 2db 2016 mak 3

db 2016 mak 4db 2016 mak 5db 2016 mak 6

Agnieszka Skrzęta-Siry

Makulatura na misje 

Sportowy sukces uczniów Szkoły Podstawowej w Makowiskach

W dniu 7 czerwca odbyły się Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej w mini piłce nożnej chłopców w Łężynach. W zawodach wzięły udział drużyny ze szkół podstawowych w Nowym Żmigrodzie, Łężynach, Łysej Góry, Nienaszowa i Makowisk. Zwyciężyli uczniowie z Makowisk nie przegrywając ani jednego meczu a tym samym zagwarantowali sobie możliwość reprezentowania gminy na zawodach powiatowych w Jaśle, które odbyły się 15 czerwca. Podczas zaciętej sportowej rywalizacji drużyna z Makowisk znowu okazała się bezkonkurencyjna wygrywając wszystkie mecze i tym samym zdobywając pierwsze miejsce w powiecie. W skład zwycięskiej drużyny prowadzonej przez p. Marcina Wierdaka wchodzą: Dominik Szot, R. Baran, P. Frączek, D. Tłuściak, M. Pietruszka, D. Kwolek, R. Brągiel, M. Wrona, M. Garbacik, Ł. Skrzypiec i W. Mikosz. Mamy nadzieję, że talent tych młodych chłopców w przyszłości przyczyni się do sukcesów miejscowej drużyny Nowy Dwór Makowiska. Marcin Wierdak  

 

W Szkole Podstawowej w Makowiskach turystycznie, plenerowo, świątecznie  i zdrowo

Pod takim hasłem ująć można wydarzenia z życia szkolnego. Początek każdego roku kalendarzowego kojarzy się przeważnie z nowymi perspektywami i postanowieniami, więc my również zaplanowaliśmy i zorganizowaliśmy wiele imprez kulturalnych z udziałem uczniów, rodziców oraz przyjaciół szkoły.  Należały do nich: spotkanie z seniorami – babciami i dziadkami, Karnawał, Dzień Kobiet, Pierwszy Dzień Wiosny, Dzień Ziemi, Dzień Matki, Dzień Dziecka itp. Zgromadzeni goście mogli podziwiać występy uczniów, dodawać otuchy i wiary młodym artystom. Na szczególną uwagę zasługują Święto Ludowe, Festiwal Talentów oraz Piknik Rodzinny,  które zgromadziły tłumy gości. Podczas tych uroczystości uczniowie szkoły podstawowej mieli możliwość zaprezentowania własnych umiejętności, uzdolnień i pasji w roku odkrywania talentów. Starsi uczniowie naszej szkoły zaprezentowali tańce europejskie. Z wielką radością publiczność mogła podziwiać i oklaskiwać zorbę, flamenco i kankana. Dzięki zaakcentowaniu wielokulturowości uczniowie mieli możliwość pogłębić wiedzę językową i dziedzictwo kulturowe zjednoczonej Europy. Nasi artyści zarówno w tańcu jak i w obcojęzycznych piosenkach potrafili rozbawić publiczność niemalże do łez.

Ogromnym zainteresowaniem zwykle cieszą się wycieczki, które są znakomitą lekcją poznawania uroczych zakątków naszego kraju. W tym roku zwiedziliśmy Nowy i Stary Sącz, Zakopane, urocze Bieszczady, Magurski Park Narodowy. Podziwialiśmy zwierzęta zarówno w Muzeum Łowiecko-Przyrodniczym w Hoczwi jak i prywatną hodowlę ptactwa egzotycznego w Nowym Gliniku. Te zajęcia w  terenie były żywą lekcją historii, geografii i biologii a ponadto najlepszą lekcją wychowania. Klimat i atmosfera towarzysząca wszystkim uroczystościom i wydarzeniom szkolnym była tak wspaniała, że na długo pozostanie w naszej pamięci.  

 

Projekt Edukacyjny „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”

obiegł już koniec realizacji III etap Projektu Edukacyjnego współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego  Funduszu Społecznego „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy” Uczestniczyli w nim przez kolejne 3 lata uczniowie klas pierwszych. Zajęcia te realizowane były podczas zajęć obowiązkowych w ramach realizacji podstawy programowej oraz na dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych. Uczniowie uczestniczyli w 50 godzinach zajęć dodatkowych, prowadzonych w oparciu o teorię H. Gardnera. Koncepcja Programu opiera się na teorii inteligencji wielorakich, której twórcą jest Howard Gardner. Wyróżnia on osiem typów inteligencji :językową, ruchową, matematyczno-logiczną, wizualno-przestrzenną, muzyczną, interpersonalną, intrapersonalną. Istotą Projektu jest wielokierunkowe i wieloaspektowe wspieranie rozwoju uczniów nakierowane na rozwój kompetencji kluczowych, poprzez praktyczne działania dzieci pod kierunkiem nauczyciela. Wykorzystanie w praktyce teorii H. Gardnera zapewni uczniom doświadczenia edukacyjne i społeczne na miarę ich zainteresowań, uzdolnień, możliwości i potrzeb. Umożliwi działania we wszystkich dziedzinach aktywności. Program zakłada, że każde dziecko jest zdolne, a rolą dorosłych jest odkryć te zdolności i je rozwijać. Pierwszoklasiści rozwijali swoje zainteresowania w trzech ośrodkach zainteresowań wykorzystując przekazane w ramach Projektu pomoce. Największym powodzeniem cieszyły się mini szczudła, chusta animacyjna, „Poczta”, klocki XXL, Logico, pacynki. Uczestnicząca w projekcie klasa zdobyła wiedzę i umiejętności wymagane do skutecznego dzielenia się radością i uśmiechem, budzenia optymizmu i chęci działania, tworzenia klimatu, w którym nauka staje się atrakcyjna i ciekawa jak zabawa. Szkoła dzięki temu projektowi pozyskała pomoce dydaktyczne na kwotę ok.8000 tys. zł. które będą wykorzystane przez kolejne lata do pracy z uczniami.

 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2009/2010

Pierwszego września nasza szkolna społeczność zebrała się w kościele filialnym w Makowiskach, gdzie uczestniczyła we mszy świętej. Następnie uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Makowiskach oraz rodzice przeszli do sali gimnastycznej na uroczystą inaugurację roku szkolnego 2009/2010. Po odśpiewaniu hymnu państwowego grupa uczniów wierszem pożegnała wakacje i powitała nowy rok szkolny. W następnej kolejności głos zabrała Pani dyrektor  Barbara Skrzęta i przedstawiła ofertę edukacyjną na rozpoczynający się rok szkolny. W swoim wystąpieniu nawiązała także do wydarzeń z  września 1939 roku. W 70-tą rocznicę tamtych tragicznych dni minutą ciszy zebrani uczniowie, rodzice i nauczyciele uczcili pamięć ofiar II wojny światowej.

 

ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ

W dniu 21 października 2009 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. Jedenastu uczniów klasy pierwszej pod kierunkiem wychowawczyni mgr Haliny Samsel zaprezentowało swoje umiejętności w specjalnie na tą okazję przygotowanej inscenizacji. Następnie dzieci złożyły uroczyste ślubowanie i zostały uroczyście pasowane na uczniów Szkoły Podstawowej w Makowiskach.

 

BIBUŁKARSTWO

W miesiącach od października 2009 do stycznia 2010 w naszej szkole odbywały się zajęcia z bibułkarstwa prowadzone przez panią Monikę Bednarz-Gaweł. Zajęcia zorganizowane były przez Stowarzyszenie Subregion Magurski „Szansa na rozwój”. Uczniowie wykonywali różnorodne kwiaty z bibuły, które można było podziwiać m.in. na wystawkach szkolnych. Prace uczniów i pani prowadzącej zajęcia zostały wysłane na wystawę do Gimnazjum w Kątach oraz do Gminnego Ośrodka Kultury w Nowym Żmigrodzie.

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Jak co roku uczniowie szkoły uczcili Dzień Nauczyciela wręczając swoim nauczycielom symboliczne kwiaty i przekazując serdeczne życzenia. Dedykowali także program artystyczny przygotowany na tą okazję pod hasłem „Telewizja Makowiska nadaje”. Niespodzianką dla wszystkich zgromadzonych były wiadomości lokalne, koncert życzeń, reklama i taniec z gwiazdami. Radosne twarze nauczycieli, dumni ze swojego występu uczniowie to dowód  na to, że pogram artystyczny był doskonale dobrany i przygotowany.

 

 91 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI - 11 XI 2009
„Jesteśmy Polakami i bądźmy z tego dumni”

10 XI 2009 r. z okazji Święta Niepodległości uczniowie przygotowali uroczystą akademię szkolną pod kierunkiem nauczyciela historii mgr Olgi Idzik. Szkolną uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego. Tamte dni trudnej, a zarazem chlubnej historii polskiego narodu, uczniowie piątej i szóstej klasy zobrazowali prozą i poezją, przeplatając swój występ śpiewem pieśni patriotycznych. Ich celem było podkreślenie ogromnej determinacji polskich bohaterów, którzy w walce o wolność Ojczyzny poświęcili swe życie.   

 

OCALMY OKRUCHY PRZESZŁOŚCI

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Makowiskach w specjalny sposób uczcili 70 rocznicę wybuchu Drugiej Wojny Światowej zapraszając z ej okazji osoby starsze, które pamiętają czas wojny i okupacji. Spotkanie zorganizowano w listopadowe dni zadumy by zebrać informacje o przeżyciach ludności cywilnej z lat ich dzieciństwa i młodości. Spotkane poprzedził występ klasy piątej, która przygotowała program artystyczny o charakterze patriotycznym. Na zakończenie wspólno odśpiewano hymn narodowy. Była to prawdziwa lekcja historii. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy czwartej, piątej i szóstej oraz pięciu zaproszonych gości: M.Sypień, I.Szot, H.Majka, J.Olejnik, którzy ze łzami w oczach przekazywali prawdę o latach grozy. Relacja świadków była autentycznym wspomnieniem i pozostanie w pamięci uczniów naszej szkoły.

 

ANDRZEJKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ  W MAKOWISKACH
„Na Andrzejki w końcu listopada ulać coś z wosku wypada...”

Hokus – pokus, czary - mary, niech się spełnią andrzejkowe czary.  

Jest taka noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, wróżb. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Dzieci często zastanawiają się co ich w życiu spotka, planują i marzą. Z niecierpliwością oczekują na ten niezwykły, inny niż wszystkie dzień – dzień tajemniczych wróżb   i czarów, połączonych z zabawą i tańcem. Ten niezwykły czas miał miejsce  w listopadową środę kiedy to uczniowie  klasy szóstej zaprosili wszystkich do wspólnej zabawy i zapewnili wszystkim wiele atrakcji. Powodów do radości było wiele. Zaczęliśmy od symbolicznego lania wosku przez klucz, po czym każdy próbował odczytać kształt i symbolikę swojej ‘figurki’. Następnie wspólnie dekorowaliśmy salę. Podczas zabawy śmiechu było co niemiara.

 

 WIGILIA

„Pan idzie z nieba” pod takim hasłem odbyły się uroczystości wigilijne, które wpisane są w kalendarz naszej szkoły bowiem przypominają zwyczaje i tradycje pielęgnowane w środowisku od pokoleń. Jasełka w wykonaniu najmłodszych artystów, śpiew kolęd i pastorałek, zapach lokalnych potraw wigilijnych, wspólne życzenia pozostaną na długo w pamięci wszystkich zebranych uczestników uroczystości.

 

KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY  

Kiermasz świąteczny zorganizowany został przez Dyrektora, panią Barbarę Skrzęta oraz nauczycieli pracujących w Szkole Podstawowej w Makowiskach. Kiermasz bożonarodzeniowy odbył się w drugiej połowie grudnia 2009 roku. Dekoracje i ozdoby zostały wykonane własnoręcznie przez nauczycieli oraz rodziców. Na kiermaszu można było zakupić pięknie zdobione choinki wykonane z makaronu, szyszek, piór czy też łupin orzechów włoskich. Stroiki świąteczne, zawieszki, bombki oraz aniołki wykonane z różnych materiałów, takich jak makaron czy kordonek. Na zakończenie kiermaszu odbyła się uroczysta Wigilia z udziałem zaproszonych gości: Pana Wójta Gminy Nowy Żmigród oraz pracowników gminy.

 

Projekt wolontaryjny „Leczymy bajką”

W ramach projektu „Szkoła bez przemocy” uczniowie naszej szkoły podjęli się stworzenia i realizacji projektu wolontaryjnego  - „Leczymy bajką”. Celem tego projektu było włączenie dzieci, rodziców i nauczycieli naszej szkoły w działalność na rzecz innych. Pobudzenie ich wrażliwości, pokazanie, że ich zdolności, zapał i praca mogą przynieść wiele radości a może nawet uśmierzyć ból. Projekt adresowany był do wszystkich, którzy zechcieli pomóc. Nad prawidłowym przebiegiem czuwał  Klub Wolontariusza złożony z uczniów kl. VI, działający w naszej szkole. Realizacja projektu miała na celu umilenie pobytu najmłodszych pacjentów szpitala chorób zakaźnych w Jaśle. Sama choroba jest już bardzo uciążliwa dla dzieci i ich opiekunów a białe, puste ściany nie odwracają uwagi od nieprzyjemnych zabiegów. Klub Wolontariusza przyczynił się do stworzenia  bajkowego szpitala, każdy pokój miał nosić nazwę zaczerpniętą ze znanych dzieciom bajek np. "Pokój Kubusia Puchatka" itp. W pokojach umieściliśmy scenki z bajek umieszczone w antyramach. Projekt jest kontynuacją akcji przeprowadzonej podczas tygodnia wolontariatu w naszej szkole, kiedy to przekazaliśmy na świetlicę przyszpitalną gry, układanki, przybory do pisania i zabawki, zgromadzone przez dzieci oraz zakupione z pieniędzy pozyskanych z kiermaszu świątecznego.  Pomysł spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony dzieci, które spontanicznie zgłaszały chęć wykonywania prac plastycznych.

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W SZKOLE PODSTAWOWEJ

Styczniowy dzień 2010 roku był dniem szczególnym dla uczniów Szkoły Podstawowej w Makowiskach. W szkolnych murach pojawili się bowiem wyjątkowi goście: Babcie  i Dziadkowie. Z okazji Ich święta, uczniowie pod opieką swoich wychowawców przygotowali uroczystą akademię ze specjalnym programem artystycznym. Dumne babcie i Szczęśliwi dziadkowie , raz po raz, nagradzali występujących na scenie gromkimi brawami. Dzieci śpiewały, tańczyły i pięknie recytowały wiersze. Wszystkim Babciom i Dziadkom występ Ich wnucząt bardzo się podobał, o czym mogły świadczyć głośne brawa i uśmiechy zadowolenia na Ich twarzach. Niespodziankom nie było końca. Babcie, Dziadkowie i Ich wnuczęta wzięli udział w specjalnie przygotowanym konkursie sportowym. Na koniec dzieci odśpiewały swym gościom donośne „Sto lat”, wręczyły wykonane przez siebie laurki i złożyły najserdeczniejsze życzenia, po czym zaprosiły Szanownych Gości na kawę i pyszne ciasto przygotowane przez  Rodziców.

 

Nocleg w szkole

Podczas ferii zimowych w ramach projektu „Bezpieczna szkoła” uczniowie chcieli sprawdzić czy szkoła, do której uczęszczają jest bezpieczna nocą. Chłopcy przygotowywali kolację oraz śniadanie, wspólnie zmywali naczynia, dziewczęta w tym czasie pracowały nad przygotowaniem prac plastycznych przeznaczonych dla jasielskiego szpitala. Nie zabrakło także wspólnych gier i zabaw, które wypełniły długi zimowy wieczór spędzony w szkole. Niepowtarzalna szkolna noc sprawiła, że zarówno uczniowie jak i towarzyszący im nauczyciele pamiętać ją będą bardzo długo.

 

 DZIEŃ KOBIET

Szczęścia, uśmiechu, dużo radości, spełnienia wszystkich najskrytszych marzeń, samych przyjemnych w Twym życiu zdarzeń… 

Dnia 8 marca 2010 w naszej szkole odbył się apel z okazji Święta Kobiet. Przygotowali go uczniowie i uczennice uczęszczający na kółko teatralne działające w naszej szkole pod kierunkiem  p. Barbary Baran. W trakcie apelu dzieci wygłosiły krótkie wiersze, tańczyły,  śpiewały piosenki o kobietach. Młodzi „mężczyźni” nie zapomnieli także o szczerych życzeniach dla Pań i swoich koleżanek. Podczas występu panowała miła atmosfera.

 

ZAWODY SPORTOWE

W marcu 2010 roku zostały zorganizowane Szkolne Mistrzostwa w tenisie stołowym o tytuł Mistrza Szkoły. Zawody rozegrano w miłej atmosferze. Podczas zaciętej rywalizacji sportowej wyłoniono mistrza. WYNIKI:   

- I miejsce – Arkadiusz Majka klasa VI,  

- II miejsce – Patryk Frączek (klasa V),        

- III miejsce – Daniel Tłuściak (klasa V).

 

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
„Wiosna, wiosenny wieje wiatr”

Marzec nieodłącznie kojarzy się z pierwszym dniem wiosny.. „To wiosna, to wiosna jest tuż tuż, to wiosna, to wiosna biegnie do nas już…”.

Z tymi słowami piosenki oraz kolorowymi kwiatami i Marzanną dzieci z najmłodszych klas  wyruszyły na ulice, by powitać najpiękniejszą porę roku, na którą wszyscy czekamy z wielką niecierpliwością, a mianowicie wiosnę. Barwny korowód dzieciaków śpiewających wiosenne piosenki podążył do pobliskiego strumyka, by przepędzić panującą zimę. Jak zwyczaj i tradycja nakazują, symbol zimy-słomianą kukłę Marzannę-palimy, albo wrzucamy do wody, więc wszyscy głośnym okrzykiem: „Precz zimo zła, my chcemy wiosnę!” próbowały wystraszyć zimę, a następnie przy wspólnym śpiewie podpalono Marzannę i wrzucono do wody. W ten symboliczny sposób dzieci z naszej szkoły pożegnały zimę i powitały wiosnę.

 

MINI KIERMASZ WIELKANOCNY

Mini kiermasz wielkanocny odbył się w miesiącu marcu 2010 roku. Przygotowany został przez Samorząd Uczniowski. Pojawiły się na nim pisanki wykonane z kolorowych włóczek na szydełku oraz palmy wielkanocne, które wykonała pani Monika Bednarz-Gaweł. Dochód uzyskany z mini kiermaszu został przekazany na Samorząd Uczniowski.

 

 Udział w warsztatach plastycznych w Krempnej

Izabela Kwolek uczennica klasy VI SP Makowiska, wyróżniona w konkursie plastycznym „Przyroda w skali makro” została zaproszona wraz z opiekunem na warsztaty plastyczne do muzeum Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej. Dzieci i ich opiekunowie mogli wykazać się podczas tworzenia prac techniką kolażu. 

 

Dzień Matki

Jak co roku w naszej szkole uczniowie uczcili Dzień Matki zapraszając na przygotowane atrakcyjne popołudnie swoje mamy. Aby umilić pobyt w szkole dzieciaki dedykowały gościom program artystyczny, wspólne tańce i zabawy oraz symboliczny poczęstunek. Nie zabrakło majowych kwiatów, życzeń, łez wzruszenia oraz satysfakcji mam z ich pociech, które dostarczyły powodów do radości i dumy.

 

Dzień Dziecka

Dzień Dziecka poprzedzony był przygotowaniem przez poszczególne klasy plakatów pod hasłem „Od kolebki do mundurka”. Uczniowie umieścili na nich własne atrakcyjne zdjęcia w otoczeniu swoich najbliższych, rodziców, rówieśników i nauczycieli. Następnie w atrakcyjny sposób zaprezentowali się na forum publicznym mówiąc o własnych wspomnieniach z dzieciństwa, pasjach i zainteresowaniach. Ujawnienie całej prawdy o sobie pozwoliło lepiej się poznać, umocnić więzi i zintegrować całą społeczność szkolną.

 

Dzień bez przemocy

W związku z tym, że nasza szkoła brała udział w IV edycji programu „Szkoła bez Przemocy” 7 czerwca 2010 roku został zorganizowany Dzień Szkoły bez Przemocy. Świętowanie w tym dniu było okazją do pokazania, że nie zgadzamy się na przemoc i agresję w naszej szkole. Dzień bez Przemocy odbył się według scenariusza:

1.       Przypomnienie kodeksu „Szkoły bez Przemocy”

2.       prelekcja „W świecie kultury słowa”

3.       Muzyka łagodzi obyczaje: koncert przygotowany przez uczniów

4.       Otwórz serce dla innych – akcja: zbiórka pieniędzy i darów dla powodzian

5.       Rozmieszczenie na terenie szkoły napisów z „uprzejmymi” słowami

6.       Konkurs plastyczny na plakat: „Stop przemocy”, wystawa prac, ogłoszenie wyników  i wręczenie nagród

7.       Rozgrywki sportowe dla uczniów pod hasłem: „Baw się bezpiecznie i wesoło”

8.       Wypuszczenie czerwonych baloników na znak protestu przeciwko przemocy.

  

Szkolny Turniej Piłki nożnej trójek piłkarskich

16 czerwca 2010 roku został przeprowadzony turniej piłki nożnej. Wzięło w nim udział sześć drużyn: FC Madryt, Hard Dainasty, Dzikie Koty 2, Szybcy Wściekli, Dzikie Kotki, CS Siedliska. Po zaciętej sportowej walce wyłoniono najlepszą drużynę turnieju, którą została drużyna Szybcy Wściekli, drugie miejsce drużyna FC Madryt, trzecie miejsce Hard Dainasty.

 

Zawody lekkoatletyczne dla uczniów 0-3

Równocześnie z turniejem piłkarskim rozegrano zawody biegowe dla uczniów klas młodszych. Uczniowie mieli do pokonania dystans 60 m. Zawody przebiegły w miłej atmosferze, służyły kształtowaniu sportowego ucha i zdrowej rywalizacji od najmłodszych lat.  

 

Festyn rodzinny

Do tradycji szkoły należą szkolne, rodzinne festyny, które są okazją do integracji środowiska Makowski i Siedlisk Żmigrodzkich. Jesteśmy przekonani, że mamy możliwość zaprezentować ciekawy a zarazem aktywny sposób spędzania czasu wolnego dzieci, młodzieży i dorosłych. Dlatego co roku prezentujemy atrakcyjny program, który urozmaici niedzielne popołudnie, służy wspólnej zabawie i kontaktom międzyludzkim.Mimo, że festyn odbył się 13 czerwca był imprezą niezwykle udaną, gdyż rodzice i nauczyciele przygotowali loterię fantową, atrakcje kulinarne, liczne konkursy, rozgrywki, turnieje i zabawy. Z dużym zainteresowaniem uczestnicy festynu oglądali występy uczniów, którzy zaprezentowali ciekawy program artystyczny. Nie zabrakło scenek kabaretowych, dobrej piosenki, koncertów gitarowych i organowych uczennic naszej szkoły. Punktem kulminacyjnym była licytacja sprzętu meblowego pozyskanego od sponsora Dariusza Bułki. Zarówno dzieci jak i dorośli mogli w tym wyjątkowym dniu liczyć na atrakcyjny makijaż – malowanie twarzy i paznokci. Rodzice poszczególnych klas z wielkim zaangażowaniem przygotowali stoiska kulinarne. Zapach pieczonej kiełbasy, gofrów, zapiekanek, tostów, frytek, ciasta, lodów i napojów zachęcał uczestników festynu do poczęstunku i nadawał specyficzny klimat całej imprezie.

 

Wycieczka do Rzeszowa

Zwyczajem jaki panuje w naszej szkole są  coroczne wycieczki, które rozwijają wiedzę, doświadczenia uczniów i pozwalają na oderwanie się od szkolnej rzeczywistości. Prawdą jest stwierdzenie, iż wojaże szkolne pozostają na długo w pamięci i często są jedynymi w życiu wycieczkami turystycznymi. Ludzie dorośli na wsi przytłoczeni obowiązkami niewielką uwagę zwracają na walory turystyczne i rzadko wyjeżdżają poza miejsce zamieszkania dlatego nasza szkoła tak bardzo przywiązuje do tego wagę.W bieżącym roku szkolnym została zorganizowana wycieczka do Rzeszowa do kina Helios, gdzie uczniowie mieli możliwość obejrzenia trójwymiarowego filmu animowanego pt. „ Jak wytresować smoka”. Uczniowie, ogarnięci podziwem i zachwytem doświadczyli nowej przygody, która na długo pozostanie w ich pamięci. Kolejnym punktem wycieczki był McDonald gdzie uczniowie zmęczeni po podróży i pełni wrażeń z obejrzanej bajki mogli zatrzymać się, odpocząć i posilić się. Droga powrotna do domu z towarzyszącym śpiewem i żartami okazała się także miłym wspomnieniem zarówno dla dzieci jak i nauczycieli.
 

PROJEKT UNIJNY  „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”

Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy to hasło projektu realizowanego w naszej szkole od kwietnia 2009 rou. W dniu 13 czerwca 2010 roku nastąpiło uroczyste podsumowanie II etapu, który prowadziła mgr Halina Samsel. Wraz ze swoimi wychowankami z klasy pierwszej. W czasie zjęć obowiązkowych i dodatkowych realizowała ciekwe pomysły poszerzające umiejętności z zakresu kształcenia zintegrowanego. Atutem projektu był duża ilość pomocy dydaktycznych, z których mogli korzystać uczniowie zgodnie z ideą rozwijania kompetencji kluczowych w oparciu o teorię inteligencji wielorakich Howarda Gardnera.Zajęcia otwarte odbyły się 13 czerwca 2010 roku z udziałem dyrekcji szkoły, rodziców uczniów oraz mieszkańców Makowisk i Siedlisk Żmigrodzkich. Uczniowie zaprezentowali gościom bajkę pt. „Szewczyk Dratewka”. Dużą rolę odegrały tu bajkowe stroje i umiejętności aktorskie, które gromkimi brawami nagrodzili widzowie, w tym dumni ze swych pociech rodzice. Zajęcia sprawiły wiele radości dzieciom oraz satysfakcji nauczycielowi, który pełnił tu rolę przewodnika i strażnika czasu w podróży po ciekawej krainie wiedzy. Dyrekcja szkoły i rodzice obejrzeli je z przekonaniem, że pierwsze uczniowskie doświadczenia już teraz pozwoliły dzieciom pewniej kroczyć po ścieżkach wiedzy, a w przyszłości zaowocują wieloma sukcesami.

 

 Pożegnanie absolwentów

W bieżącym roku szkolnym mieliśmy okazję pożegnać „ sławetną jedenastkę”, czyli uczniów klasy szóstej. Dzielnie przeszli przez wszystkie próby i zmagania szkolne, zdali egzamin końcowy, uzyskali pozytywne stopnie a zarazem ukończyli szkołe otrzymując przepustkę do gimnazjum. Zaliczyli pożegnalną dyskotekę bawiąc się i tańcząc z nauczycielami i młodszymi kolegami. Przygotowali atrakcyjny występ zdradzając wszystkim swoje najciekawsze przygody ze szkolnego życia pod hasłem: „gdyby anioły chodziły do szkoły”. Podziwiali anielską cierpliwość swojej wychowawczyni Agnieszki Skrzęta-Siry i pozostałych nauczycieli. W dowód pamięci pozostawili w darze mapę, która będzie przypominać ich pobyt w tej szkole.  

 

Zakończenie roku szkolnego 2009/2010

Po dziesięciu miesiącach wytężonej nauki nadszedł czas zakończenia zajęć i wręczenia świadectw, które były ukoronowaniem całorocznej pracy. Z radością podkreślam fakt, że wszyscy uczniowie zostali promowani do klasy programowo wyższej. Uroczystość rozpoczęła się w kościele pod wezwaniem Trójcy Świętej, Gdzie zgromadzili się uczniowie, rodzice i nauczyciele. W ich intencji sprawowana była dziękczynna msza święta . Po jej zakończeniu uczniowie przemaszerowali do budynku szkoły, gdzie odśpiewano uroczyście hymn narodowy. Gratulacje wszystkim uczniom złożyła pani dyrektor a tym, którzy otrzymali najlepsze stopnie wręczyła nagrody. Upominków nie zabrakło także dla uczniów aktywnie działających na rzecz szkoły tj. członków Samorządu Uczniowskiego, wolontariuszy, aktywnych czytelników, artystów, „młodych Europejczyków” i sportowców. W miłej i radosnej atmosferze uczniowie pożegnali  się z wychowawcami życząc sobie radosnych i udanych wakacji. 

 

Letnia Szkoła Liderów Wolontariatu 27. 06. 2010r. – 04. 07. 2010r., Lewin Kłodzki

Letnia Szkoła Liderów Wolontariatu zorganizowana była w ramach projektu społecznego „Szkoła bez przemocy” a udział w niej naszych uczennic: Patrycji Betlej, Izabeli Kwolek i Justyny Musiał, był nagrodą dla najaktywniejszych wolontariuszy, którzy uczestniczyli w realizacji jednego z 45 zwycięskich projektów w konkursie na projekty wolontaryjne. Program szkoły  obejmował szereg zajęć warsztatowych,: „Dlaczego warto być wolontariuszem?”, „Ja jako lider wolontariatu”, „Praca metodą projektów”, zajęć rekreacyjno – sportowych, akcje społeczne na terenie Lewina Kłodzkiego, zwiedzanie Wrocławia, zwiedzanie Gór Stołowych, wizytę studyjną w organizacjach współpracujących z wolontariuszami we Wrocławiu, spotkanie wolontariuszy z liderem wolontariatu w Polsce – Polska Akcja Humanitarna, ognisko z udziałem wolontariuszy z zagranicy – Fundacja „Dom Pokoju”.

 Zebrała i opracowała: Katarzyna Krężel

Region Żmigrodzki

  • Region Żmigrodzki

Zarządzanie kryzysowe

Rozkłady Jazdy

  • Rozkłady jazdy

Mapa gminy

  • Mapa gminy