^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


 

 

 

Dzień Babci i Dziadka 2018

DSC07255Dzień Babci i Dziadka w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Kątach odbył się 23 stycznia. Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się mszą św. Dalsze świętowanie nastąpiło w szkole. Część artystyczną przygotowały nauczycielki klas młodszych i wychowawczynię z oddziału przedszkolnego. Dzieci pięknie śpiewały, recytowały wierszyki, składały życzenia, wręczały upominki. Poczęstunek przygotowała Rada Rodziców: wyśmienity żurek, pyszne ciasto kawa, herbata. Sponsorem uroczystości była Wspólnota Leśna w Kątach.

Dzień Babci i Dziadka w Szkole Podstawowej w Kątach to święto szczególne. To okazja by uczyć dzieci szacunku do osób starszych, by ukazać rolę dziadków w wychowaniu dzieci. Dziadkowie są bardzo potrzebni nie tylko dlatego, by zajmować się swoimi wnukami, kiedy rodzice nie mają czasu. Dziadkowie to niewyczerpalne źródło i potężny zasób informacji o otaczającym nas świecie. Są ostoją, na której zawsze można polegać – podkreśliła w swoim przemówieniu Pani Dyrektor Cecylia Piwowar-Nadymus.

 

Dzień Babci i Dziadka 

Ostatniego stycznia 2017 w Szkole Podstawowej w Kątach odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dostojni goście licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Uroczystość tradycyjnie już rozpoczęła się mszą św., a występy dzieci jak zwykle wzruszały do łez. Babcie i Dziadkowie w dowód wdzięczności otrzymali słodkie serduszka. Uroczystość swoją obecnością uświetnił Wójt Gminy Grzegorz Bara oraz sołtys z Brzezowej i sołtys wsi Kąty.

Bigos, ciasto, herbatę i kawę przygotowała Rada Rodziców.

db katy 2016 1

 50-lecie szkoły

8 października 2016 roku na długo pozostanie w pamięci uczniów nauczycieli, rodziców i całej lokalnej społeczności wsi Kąty. W tym dniu odbyły się uroczyste obchody 50-lecia Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Kątach. Uroczystości połączono z obchodami 1050 rocznicy Chrztu Polski. Rozpoczęły się one mszą św., którą w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Kątach odprawił biskup Jan Wątroba – Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej. Po niej odbył się przemarsz ze sztandarem do budynku szkoły, gdzie odsłonięto tablicę upamiętniającą 50 lat jej istnienia.

Szkoła Podstawowa w Kątach powstała jako jedna z wielu szkół wybudowanych z okazji tysiąclecia Chrztu Polski. Na hasło: „Tysiąc szkół na tysiąclecie Polski” odpowiedział cały kraj, także społeczność miejscowości Kąty. W dniu 11 maja 1958 roku powstał Komitet Budowy Szkoły Tysiąclecia w Kątach. Mury szkoły uroczyście zostały otwarte 1 września 1966 roku. Wówczas też szkole nadano imię Adama Mickiewicza.

Na Jubileusz przybyło wielu zacnych gości, m.in.: poseł na sejm RP Bogdan Rzońca i Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska. Uroczystość uświetnili swoją obecnością także: Wójt Gminy Nowy Żmigród Grzegorz Bara, Zastępca Wójta Radosław Kujawski, Przewodniczący Rady Gminy Piotr Suski, radni, sołtysi, księża, nauczyciele emeryci oraz mieszańcy wsi Kąty.

W swym wystąpieniu dyrektor szkoły Cecylia Piwowar podkreśliła: Jesteśmy dumni, że nasza szkoła jest dziełem upamiętniającym Chrzest Polski. Dziś nasza szkoła ma na swoim koncie wiele sukcesów. Możemy pochwalić się zacnymi absolwentami, którzy osiągnęli sukces: zdobyli wykształcenie, pełnią ważne funkcje społeczne, angażują się w życie społeczności lokalnej, ale przede wszystkim są wspaniałymi rodzicami, są dobrymi ludźmi. Szkoła jest z nich bardzo dumna, ale jeszcze bardziej jest dumna z każdego pracowitego i uczciwego człowieka, który ją ukończył. Wszyscy dbamy o naszą o szkołę, o jej wygląd, otoczenie, poziom i warunki nauki, bo dobro dziecka jest dla nas najważniejsze. Współpracujemy z wieloma instytucjami, które wspierają nas w naszych działaniach podejmowanych dla dobra dzieci, w trosce o przyszłość młodego pokolenia... W naszej szkole najważniejszy jest uczeń, duszą szkoły są nauczyciele, wsparciem – rodzice, a dumą – absolwenci.

Uczniowie odświętnie ubrani byli prawdziwą, żywą dekoracją, a ich zachowanie podczas uroczystości jest godne pochwały. Część artystyczna w wykonaniu dzieci podobała się wszystkim, co zostało nagrodzone gromkimi brawami. Pięknie wykonany polonez nadał uroczystości podniosłego charakteru, krakowiak w wykonaniu najmłodszych przypomniał o polskich tradycjach, a scenka przypominająca Chrzest Polski to patriotyczny element uroczystości nawiązujący do korzeni chrześcijaństwa w Polsce. Wesołe piosenki o szkole, o tym, że najlepsza w szkole jest przerwa… zaśpiewał szkolny chórek.

Padło wiele serdecznych słów, podziękowań… Listy gratulacyjne przysłali: Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką, Minister Edukacji Anna Zalewska, senator RP Alicja Zając oraz Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch.

 

Pasowanie na Ucznia i pasowanie na Przedszkolaka

W dniu 13 października 2016 r. w Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza w Kątach uczniowie klasy I zostali pasowani na ucznia, a dzieci z oddziału przedszkolnego na Przedszkolaka. Dzieci przygotowały cześć artystyczną, złożyły ślubowanie i zostały przyjętego uczniowskiej braci. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki. Miały tez wspólny poczęstunek przygotowany przez rodziców.

 

Święto Edukacji Narodowej

Uroczystość z Okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotował Samorząd Uczniowski oraz uczniowi klasy II i III. Były wierszyki, piosenki, śmieszne scenki ze szkolnego życia. Nie brakowało też życzeń dla nauczycieli i pracowników szkoły.

 

„Dzień Babci i Dziadka” 

21 stycznia 2016 roku w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Kątach odbyła się uroczystość z okazji „Dnia Babci i Dziadka”. Dzień Babci i Dziadka w naszej szkole jest dniem niezwykłym. Wspólne świętowanie jest okazją do zacieśnienia więzi najmłodszych z seniorami, uczy szacunku do starszych, miłości i wdzięczności. Niewiele jest takich dni w kalendarzu, które łączą pokolenia i wzruszają do łez. Dzieje się tak zawsze w naszej szkole, kiedy dzieci zapraszają swoich dziadków i babcie, by wyrazić im swoją miłość i wdzięczność za to, co dla nich robią. 

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Kościele, a jej dalsza część odbyła się w szkole. Pani dyrektor Cecylia Piwowar powitała wszystkich gości i złożyła zebranym najserdeczniejsze życzenia. Pani dyrektor w swym wystąpieniu podkreśliła, że Babcie i Dziadkowie zajmują szczególne miejsce w serduszku małego dziecka i są bardzo ważnymi osobami w jego życiu. To właśnie dzięki dziadkom dzieci już od najmłodszych lat uczą się miłości, wrażliwości, szacunku i tolerancji. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowały część artystyczną, recytowały wiersze, śpiewały dla gości. Najpierw wystąpiły dzieci młodsze z oddziału przedszkolnego i klas I−III. Wnuczęta przekazały słowa wdzięczności i podziękowania swoim babciom i dziadziusiom. Na zakończenie wystąpili uczniowie klas IV−VI z koncertem kolęd. Dziewczynki z klasy V i VI śpiewały kolędy przy akompaniamencie gitar. Jakub Mroczka uczeń klasy czwartej piękne zagrał na saksofonie. Bartosz Praskowicz grał na klarnecie, a dziewczynki z klasy IV na fletach.

Życzenia zebranym złożyli: Pani Dyrektor, Ksiądz Proboszcz oraz Wójt Gminy Nowy Żmigród, który swoją obecnością uświetnił uroczystość. Wśród zaproszonych gości byli także sołtys wsi Kąty Tadeusz Źrebiec i sołtys z Brzezowej Piotr Bilski.

Na zakończenie dzieci wręczyły babciom i dziadkom upominki i zaprosiły do wspólnego poczęstunku przygotowanego przez Rade Rodziców. Sponsorem jak zwykle była Wspólnota Leśna w Kątach. Szanowni goście trud swoich wnuków nagrodzili ogromnymi brawami, a całusów, przytuleń i pochwał nie było końca. Był to wspaniały dzień, pełen wzruszeń, serdeczności, radości i uśmiechu.

db 2016 katy 1

 

Myśliwi z Koła Łowieckiego ,, Gwardia” opowiadają uczniom ze Szkoły Podstawowej w Kątach o swoich przygodach z zwierzętami

4 listopada 2015 r. w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Kątach odbyło się spotkanie uczniów z myśliwymi z Koła Myśliwskiego „Gwardia”. Uczniowie z klas młodszych oraz zebrani goście obejrzeli teatrzyk pt. „W samą porę” przygotowany przez uczniów z klasy II pod kierunkiem wychowawczyni a zarazem opiekunki Szkolnego Klubu Przyjaciół Przyrody – pani Barbary Źrebiec.

Myśliwi uczestniczyli również w uroczystym rozdaniu dyplomów i nagród dla zwycięzców konkursu plastycznego pod hasłem „Zwierzęta naszych lasów i pól”. Koło ufundowało nagrody dla zwycięzców konkursu. Konkurs plastyczny przygotowała Pani Magdalena Wokurka. Wyróżnione prace przekazano myśliwym i będą ozdobą domku myśliwskiego na Hałbowie. Na zakończanie pani dyrektor Cecylia Piwowar podziękowanie gościom za przybycie, współpracę i złożyła życzenia myśliwym, bo przecież w listopadzie myśliwi obchodzą swoje święto.

Po apelu goście spotkali się z uczniami klas starszych. Opowiadali dzieciom o swych działaniach i udzielali odpowiedzi na pytania uczniów. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze.

To nie pierwsze tego typu spotkanie. Szkolne Koło Przyjaciół Przyrody działające przy Szkole Podstawowej w Kątach od lat współpracuje  z myśliwymi. Współpraca ta przynosi korzyści przede wszystkim uczniom, którzy mogą wzbogacać swoją wiedzę na temat zależności w przyrodzie, pracy myśliwych, itp.

mysliwi1

 

Pasowanie na przedszkolaka w oddziale przedszkolnym
przy Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza w Kątach


13 października 2015 r. odbyło się Uroczyste Pasowanie na Przedszkolaka. Był to szczególny dzień dla dzieci, które po raz pierwszy we wrześniu przekroczyły próg przedszkola oraz ich pierwszy publiczny występ przed licznie zgromadzoną publicznością. Do oddziału przedszkolnego uczęszczają: Jakub Bilski, Ciekielski Ksawery, Czupa Julia, Doktór Karol Frankiewicz Weronika, Kwiatek Filip, Leputa Maksymilian, Lisowska Claudia, Mroczka Aleksandra, Mroczka Filip, Mroczka Jakub, Mroczka Witold, Nadymus Maria, Nadymus Oliwia, Praskowicz Zuzanna, Rak Wiktor, Roman Piotr, Szudy Emilia, Szudy Szymon, Wojdacz Wiktor, Wójcik Lidia, Ziomek Milena, Ziomek Szymon, Źrebiec Magdalena.

Przybyłych gości przywitała pani dyrektor Cecylia Piwowar. Grupa przedszkolaków zaprezentowała część artystyczną. Po występie pani dyrektor rozpoczęła ceremonię pasowania na przedszkolaka. Wobec rodziców dzieci głośno ślubowały za panią dyrektor słowa przysięgi:
Ślubuję uroczyście być dobrym i dzielnym przedszkolakiem – Ślubuję
Ślubuję dbać o dobre imię swojej grupy i przedszkola – Ślubuję
Ślubuję swym zachowaniem sprawiać radość swoim rodzicom i wychowawcy Ślubuję
Ślubuję co dzień rano buzię mieć zawsze roześmianą Ślubuję
Ślubuję zabawki szanować i dookoła wszystko porządkować! Ślubuję
Ślubuję pilnie się uczyć, aby mamy i taty nigdy nie zasmucić! Ślubuję
Ślubujemy od dziś zawsze być zuchami i dobrymi przedszkolakami – Ślubujemy

Następnie pani dyrektor kładła na ramieniu każdego dziecka wielki ołówek i nadawała mu miano przedszkolaka. Na pamiątkę dzieci otrzymały dyplom oraz drobne  upominki przygotowane przez rodziców. Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców i wspólnymi zabawami dzieci.

W tym samym dniu odbyło się również pasowanie na ucznia dzieci z klasy I. Do grona uczniów Szkoły Podstawowej w Kątach po uroczystym pasowaniu dołączyli: Emilia Chopiak, Kazecki Adam, Kogut Norbert, Mroczka Zuzanna, Rogowska Julita, Wiącek Jakub, Wielgosz Wiktor, Winiarska Martyna, Władyka Mateusz, Wójcik Dominik, Źrebiec Maja, Żelichowski Szymon.

pasowanie katy 2015 1

 

Dzień Matki w Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza w Kątach

Tradycyjnie w naszej szkole Dzień Matki obchodzimy szczególnie uroczyście. Rozpoczyna się mszą św. w Kościele, a dalsza część uroczystości ma miejsce w szkole. Zaprosiliśmy gości, z których obecni byli: Wójt Gminy Grzegorz Bara, ksiądz proboszcz Stanisław Grzyb, sołtys wsi Tadeusz Źrebiec, przewodnicząca KGW Krystyna Źrebiec oraz poeci ludowi naszego regionu: Józefa Grzesik z Krempnej, Maria Homlak z Brzezowej, Agnieszka Bal z Nowego Żmigrodu oraz Tadeusz Mrocza z Kątów. Największą atrakcją były występy najmłodszych dzieci, które pięknie tańczyły krakowiaka w strojach ludowych, śpiewały i recytowały wiersze. Występy dzieci wzruszyły wszystkich do łez.

Matka jest osobą, której nikt nie jest w stanie zastąpić… Miłość matczyna jest wyjątkowa, niepowtarzalna… Matka wszystko potrafi znieść, każdego zrozumie, miłość matki nigdy się nie kończy, nigdy nie umiera… − podkreśliła dyrektor szkoły Cecylia Piwowar w swym wystąpieniu.

Głos zabrał także Wójt Gminy, który złożył wszystkim mamom serdeczne życzenia i nawiązując do wierszyka recytowanego przez dzieci podkreślił, że miłość matki jest tak wielka, że nie da się zmierzyć ani na gramy, ani na kilogramy…

Był też poczęstunek dla wszystkich gości oraz spotkanie w gronie poetów ludowych. Rozstrzygnięty został szkolny konkurs poetycki na wiesz o mamie. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez przewodniczącą KGW. Pierwsze miejsce zdobył Kacper Woźniak z Klasy V.

Oto nagrodzony wiersz:

MAMA
Moja Mama jest jak wiosna: uśmiechnięta i radosna!
Kiedy rano z łóżka wstaję już gotowe mam śniadanie.
Spodnie, t-shirt czy też dres, wszystko czeka, wszystko jest!
Nie wiem kiedy to zrobiła, bo mnie nawet nie budziła.
A gdy wracam umęczony, czy z treningu, czy z szkoły
Ciepły obiad na mnie czeka i uścisków potok, rzeka!
Czy to zima, czy to lato ja nie wołam: Babciu ! Tato!
Tylko Mamę zawsze proszę o słodycze, parę groszy…
No, a Ona nie marudzi, nie narzeka, że ją nudzi….
Tylko zawsze wysłuchuje, nawet jeśli coś zmaluję!
I dlatego Jej dziękuję, bardzo kocham, potrzebuję.
Moja Mama, jak już wiecie jest najlepsza w całym świecie!
 
Dzień Matki - S...
Dzień Matki - SP Kąty 2015 Dzień Matki - SP Kąty 2015
Dzień Matki - S...
Dzień Matki - SP Kąty 2015 Dzień Matki - SP Kąty 2015
Dzień Matki - S...
Dzień Matki - SP Kąty 2015 Dzień Matki - SP Kąty 2015
Dzień Matki - S...
Dzień Matki - SP Kąty 2015 Dzień Matki - SP Kąty 2015
Dzień Matki - S...
Dzień Matki - SP Kąty 2015 Dzień Matki - SP Kąty 2015

 Dzień Strażaka w Szkole Podstawowej w Kątach

5 maja 2015 r. w Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza w Kątach odbyło się uroczyste spotkanie dzieci z Oddziału Przedszkolnego ze strażakami z okazji Dnia Strażaka. Od samego rana dzieci wyglądały strażaków. Punktualnie o godz. 9.00 zajechały pod szkołę trzy wozy strażackie. Gościliśmy przedstawicieli straży z trzech jednostek: OSP Kąty, OSP Skalnik i OSP Brzezowa.

Dzień Strażaka to święto tych, którzy pełnią niebezpieczną, pełną zagrożeń, ale też bardzo piękną służbę.

Pani dyrektor przywitała przybyłych gości, a w swym przemówieniu podkreśliła rangę strażaków w środowisku i złożyła zebranym życzenia z okazji ich święta. Dzieci pod kierunkiem wychowawczyni Joanny Dykas przygotowały część artystyczną: wierszyki i piosenki o tematyce strażackiej. Także ze strony strażaków padło wiele miłych słów. Cieszyli się z zaproszenia na uroczystość, dziękowali za pamięć, życzliwość, współpracę szkoły z strażą.

Dzieci otrzymały słodkie upominki. Był wspólny poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Wielką atrakcją okazały się samochody strażackie, za kierownicą których chciało usiąść każde dziecko. Pan strażak pokazał także kabinę załogi, strażacki sprzęt zamontowany w wozach oraz włączył sygnały. Przedszkolaki skorzystały z możliwości ubrania strażackich hełmów. Z zaciekawieniem oglądali węże, prądownice i inne elementy wyposażenia wozów.

Strażak to dla niejednego przedszkolaka wielki autorytet. Zostać strażakiem, to marzenie każdego małego chłopca. To spotkanie z pewnością na długo pozostanie w pamięci dzieci. Być może niektórzy z uczestników tego wydarzenia, gdy osiągną odpowiedni wiek, zasilą strażackie szeregi, by nieść pomoc innym ludziom.

Działania profilaktyczne

Działania profilaktyczne szkoły to zadanie priorytetowe dla instytucji mającej na celu kształcenie i wychowanie młodego pokolenia. W bieżącym roku szkolnym w naszej szkole szczególny nacisk kładziemy na zapobieganie uzależnieniom. Mamy tu na myśli nie tylko wyrabianie właściwej postawy wobec takich uzależnień jak alkohol czy nikotyna, ale także inne środki odurzające (narkotyki i dopalacze).

Działania profilaktyczne skierowane są nie tylko dla uczniów, ale również ich rodziców. W miesiącu kwietniu podczas spotkania z rodzicami, w ramach pedagogizacji rodziców, dyrektor szkoły przygotowała prezentację multimedialną na temat uzależnień, ze szczególnym naciskiem na zagrożenie dopalaczami i narkotykami. Uczniowie klas IV−VI odbyli na ten temat spotkanie z policjantem. Dzielnicowy asp. Edward Misiołek w sposób przystępny dla dzieci rozmawiał z uczniami o zagrożeniach, jakie niosą za sobą dopalacze, narkotyki i inne używki niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia człowieka.

W realizacji tych działań systematycznie wspiera nas, również finansowo, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Dzięki tej wieloletniej współpracy można dzieciom pokazać alternatywne sposoby spędzania czasu wolnego (komisja pomaga finansowo w organizowaniu wyjazdów dla dzieci, organizacji konkursów szkolnych i międzyszkolnych, zawodów sportowych, pikników, wypoczynku wakacyjnego).

Dziękujemy wszystkim za pomoc w realizacji niezwykle ważnego zadania, jakim jest profilaktyka uzależnień. Mamy nadzieję, że działania przyniosą oczekiwany efekt i na naszym trenie zjawisko to będzie coraz mniej widoczne i wykaże tendencję spadkową.

Uroczyste obchody Święta Flagi

Zgodnie z apelem Podkarpackiego Kuratora Oświaty przyłączyliśmy się w tym roku do obchodów Święta Flagi. Zmieniliśmy formę obchodów i zaangażowaliśmy w tę uroczystość wszystkich uczniów naszej szkoły. Po krótkiej akademii wszyscy wzięli udział w marszu drogą przez naszą miejscowość. Kolorowo ubrane dzieci, z chorągiewkami w dłoniach, ze śpiewem na ustach, pod opieką nauczycieli i czuwających nad bezpieczeństwem policjantów z Komisariatu Policji w Nowym Żmigrodzie stworzyły niezwykłe widowisko dla mieszkańców. Wszyscy przyglądali się z zainteresowaniem maszerującej grupie, a dzieci wręczały spotkanym osobom własnoręcznie wykonane biało-czerwone chorągiewki.

Dla uświetnienia uroczystości dla starszych uczniów zorganizowany został Bieg po Flagę.

Wśród wielu doświadczeń, które dzieci zdobywają w przedszkolu i w szkole nie może zabraknąć i tych związanych z przeżywaniem ważnych rocznic i świąt państwowych, dlatego obchody Święta Flagi w naszej szkole wpisują się na stałe w program wychowawczy szkoły, a uroczystości patriotyczne są podsumowaniem realizowanych programów.

Światowy Dzień Ziemi w Szkole Podstawowej w Kątach 

22 kwietnia 2015 r. w Szkole Podstawowej imienia Adama Mickiewicza w Kątach odbyła się uroczystość z okazji Światowego Dnia Ziemi. Wzięli w niej udział nauczyciele, uczniowie i zaproszeni goście: pani Renata Olchawa z Magurskiego Parku Narodowego i pan Jerzy Gomółka z Koła łowieckiego „Gwardia” oraz sołtys wsi pan Tadeusz Źrebiec.

Wszystkich zebranych serdecznie przywitała pani dyrektor Cecylia Piwowar. Po części oficjalnej i odśpiewaniu hymnu, uczennica klasy IV przedstawiła zebranym powody i potrzebę organizowania Światowego Dnia Ziemi, jak również krótką historię powstania tego święta. Uczniowie z klasy II zaprezentowali inscenizację dotyczącą ochrony przyrody „NIEWIELKI, ALE ŚLICZNY WIOSENNY TEATRZYK EKOLOGICZNY”. Wśród wielu rad, co trzeba robić, by chronić ziemię przed zagładą, groźnie brzmiały słowa przestrogi, np.: Kto nie myśli o zwierzętach, temu spuchnie lewa pięta! A kto jest na kwiaty cięty, temu spuchną obie pięty!”. Dzieci głośno i z przejęciem recytowały zgodnym chórem: Nie bądź człeku bity w ciemię!!! Dbaj z zapałem o swą Ziemię!!! Szanuj Ziemię ponad wszystko, bo to twoje środowisko!!! I innego choćbyś chciał, raczej już nie będzie miał!!! Na zakończenie części artystycznej pierwszaki zaśpiewały piosenkę o tematyce ekologicznej.

Ciekawym, budzącym emocje punktem uroczystości, był turniej klas pod hasłem: Chrońmy naszą planetę Ziemię poznaczony dla uczniów klas IV−VI. Zadania konkursowe to:
− prezentacja stroju ekologicznego damskiego i męskiego,
− recytacja wiersza o tematyce ekologicznej,
− zaśpiewanie piosenki,
− wykonanie plakatu na temat ochrony przyrody,
− rzut do celu − plastikową butelką do kosza,
− rozwiązanie krzyżówki ekologicznej.

Zmagania uczniów oceniało 4-osobowe jury złożone przedstawicieli pracowników szkoły i zaproszonych gości. Na zakończenie uroczystości głos zabrała pani Renata Olchawa, która podziękowała za zaproszenie i wyraziła swój podziw za tak pięknie przygotowaną uroczystość. Dla zwycięzców w nagrodę zorganizowane zostanie ognisko.

Szczególnego nastroju tej uroczystości dodała piękna wiosenna dekoracja, plakaty, hasła tematyczne związane ze świętem oraz przybyli goście w strojach galowych. Wszyscy wspaniale się bawili i aktywnie uczestniczyli w obchodach Święta Ziemi. Było miło, pięknie i ciekawie.

Uroczystość przygotowały nauczycielki: Barbara Źrebiec i Magdalena Wokurka.

Światowy Dzień ...
Światowy Dzień Ziemi w Szkole Podstawowej w Kątach Światowy Dzień Ziemi w Szkole Podstawowej w Kątach
Światowy Dzień ...
Światowy Dzień Ziemi w Szkole Podstawowej w Kątach Światowy Dzień Ziemi w Szkole Podstawowej w Kątach
Światowy Dzień ...
Światowy Dzień Ziemi w Szkole Podstawowej w Kątach Światowy Dzień Ziemi w Szkole Podstawowej w Kątach
Światowy Dzień ...
Światowy Dzień Ziemi w Szkole Podstawowej w Kątach Światowy Dzień Ziemi w Szkole Podstawowej w Kątach
Światowy Dzień ...
Światowy Dzień Ziemi w Szkole Podstawowej w Kątach Światowy Dzień Ziemi w Szkole Podstawowej w Kątach

 

Regulamin korzystania z boisk przy Szkole Podstawowej
im. A. Mickiewicza w Kątach

1. Zarządcą boisk jest dyrektor Szkoły Podstawowej w Kątach.
2. Kompleks sportowy obejmuje boisko wielofunkcyjne , boisko do piłki plażowej oraz trawiaste boiska: do piłki nożnej i piłki siatkowej.
3. Korzystający z obiektu są zobowiązani do przestrzegania niniejszego regulaminu oraz stosowania się do uwag dyrektora.
4. Korzystanie z boisk jest bezpłatne.
5. Boiska są czynne codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do20:00, uwzględniając:
6. Harmonogram zajęć odbywających się w terminach określonych ustala dyrektor .
7. Obowiązuje zakaz przebywania i korzystania z obiektów poza godzinami otwarcia.
8. Dzieci korzystają z boiska na odpowiedzialność nauczyciela – opiekuna grupy.
9. Młodzież do 18 roku życia może korzystać z boisk pod opieką osoby dorosłej.
10. Obowiązuje zakaz korzystania z boisk bez zgody dyrektora szkoły.
11. Warunkiem korzystania z boiska wielofunkcyjnego jest posiadanie stroju i obuwia sportowego o gładkiej podeszwie.
12. W sytuacji niekorzystnych warunków atmosferycznych (bądź innych) o korzystaniu z boisk decyduje dyrektor szkoły.
13. Dopuszcza się możliwość rezerwacji korzystania z boiska u dyrektora, który ustala harmonogram imprez oraz rozkład treningów i rozgrywek przeprowadzanych na terenie obiektów sportowych.
14. Osoby korzystające z boisk obowiązane są do wpisywania się do rejestru użytkowników.
15. Za zniszczenia powstałe w czasie korzystania z boisk odpowiedzialność materialną ponoszą osoby korzystające.
16. Wyposażenie i sprzęt sportowy znajdujący się na obiekcie należy użytkować zgodnie z przeznaczeniem.
17. W celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkownika i korzystania z boisk zgodnie z ich przeznaczeniem zabrania się:
− korzystania z boisk bez zgody dyrektora szkoły,
− używania butów piłkarskich na korkach lub z kolcami na boisku wielofunkcyjnym,
− wprowadzania i użytkowania sprzętu innego niż zgodnego z przeznaczeniem boisk, np. rower, motorower, deskorolka, rolki itp.,
− niszczenia urządzeń sportowych, płyty boiska, zawieszania i huśtania się na bramkach, koszach,
− wchodzenia na ogrodzenia, urządzenia sportowe oraz ich konstrukcje,
− palenia tytoniu, spożywania alkoholu lub innych środków odurzających,
− zakłócania porządku i używania słów wulgarnych, zaśmiecania, przeszkadzania w grze,
− wprowadzania zwierząt,
− widzowie w czasie zajęć znajdują się poza boiskami.
18. Dyrektor w zależności od sytuacji może:
− nakazać zmianę obuwia, zwrócić uwagę na niewłaściwe, niezgodne z regulaminem zachowanie,
− nakazać opuszczenie terenu boiska i terenu szkoły.
19. Korzystający z obiektu są zobowiązani do bezwzględnego przestrzegania niniejszego regulaminu.
20. W razie zagrożenia wypadkiem zawiadomić natychmiast osobę odpowiedzialną za przebywanie grupy na terenie boisk lub dyrektora szkoły oraz powiadomienia odpowiednich służb.
21. Telefony:
− z tel. komórkowego: Alarmowy – 112
− z tel. stacjonarnego: Policja – 997, Straż Pożarna – 998, Pogotowie Ratunkowe – 999
22. Regulamin wchodzi w życie z dniem 30.09.2014 r.
 
Uwagi dotyczące funkcjonowania obiektów sportowych można zgłaszać do dyrektora szkoły Kontakt: 13 44 15 156 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 „Dzień Babci i Dziadka” w Szkole Podstawowej
im. Adama Mickiewicza w Kątach

20 stycznia 2015 roku w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Kątach odbyła się uroczystość z okazji „Dnia Babci i Dziadka”. W takim zimowym i chłodnym miesiącu, jakim jest styczeń, możemy odnaleźć dwa piękne dni, które sprawią, że każdemu: małemu, czy dużemu od razu robi się cieplej na sercu.

Dzień Babci i Dziadka jest dniem niezwykłym. Wspólne świętowanie jest okazją do zacieśnienia więzi najmłodszych z seniorami, uczy szacunku do starszych, miłości i wdzięczności. Niewiele jest takich dni w kalendarzu, które łączą pokolenia i wzruszają do łez. Dzieje się tak zawsze w naszej szkole, kiedy dzieci zapraszają swoich dziadków i babcie, by wyrazić im swoją miłość i wdzięczność za to, co dla nich robią. 

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Kościele, a jej dalsza część odbyła się w szkole. Pani dyrektor Cecylia Piwowar powitała wszystkich gości i złożyła zebranym najserdeczniejsze życzenia. Pani dyrektor w swym wystąpieniu podkreśliła, że tak jak dawniej, tak i dziś babcie i dziadkowie są niezastąpieni, gotowi poświęcić swój czas, troskę, cierpliwość, serce ukochanym wnuczętom. Babcie i dziadkowie zajmują szczególne miejsce w serduszku małego dziecka i są bardzo ważnymi osobami w jego życiu. To właśnie dzięki dziadkom dzieci już od najmłodszych lat uczą się miłości, wrażliwości, szacunku i tolerancji.

Dzieci pod kierunkiem nauczycieli przygotowały część artystyczną, recytowały wiersze, śpiewały i tańczyły dla gości. Najpierw wystąpiły dzieci młodsze z oddziału przedszkolnego i klas I−III. Wnuczęta przekazały słowa wdzięczności i podziękowania swoim babciom i dziadziusiom. Recytowane przez nich wiersze i śpiewane piosenki mówiły o współczesnej babci, kobiecie „nowoczesnej”, …takiej, która nie założy kapci, woli getry od spódnicy, a gdy zje ciasto, to zaraz ćwiczy…”, o dziadku „fajnym facecie, przystojnym jak James Bond…”. Zatańczona przez przedszkolaków poleczka zauroczyła naszych gości. Uczniowie klas starszych zaprezentowali „Jasełka”. Na zakończenie programu artystycznego wystąpiły dziewczynki z klasy IV, które przy akompaniamencie gitary zaśpiewały kilka kolęd. Życzenia zebranym złożyli: Pani Dyrektor, Ksiądz Proboszcz oraz Wójt Gminy Nowy Żmigród Grzegorz Bara, który swoją obecnością uświetnił uroczystość.

Niejednej babci i dziadkowi łezka kręciła się w oku. Na zakończenie dzieci wręczyły babciom i dziadkom upominki i zaprosiły do wspólnego poczęstunku ufundowanego przez Wspólnotę Leśną w Kątach. Szanowni goście trud swoich wnuków nagrodzili ogromnymi brawami, a całusów, przytuleń i pochwał nie było końca. Był to wspaniały dzień, pełen wzruszeń, serdeczności, radości i uśmiechu.

Dzień Babci i D...
Dzień Babci i Dziadka - Kąty Dzień Babci i Dziadka - Kąty
Dzień Babci i D...
Dzień Babci i Dziadka - Kąty Dzień Babci i Dziadka - Kąty
Dzień Babci i D...
Dzień Babci i Dziadka - Kąty Dzień Babci i Dziadka - Kąty
Dzień Babci i D...
Dzień Babci i Dziadka - Kąty Dzień Babci i Dziadka - Kąty
Dzień Babci i D...
Dzień Babci i Dziadka - Kąty Dzień Babci i Dziadka - Kąty

 

Pasowanie na przedszkolaka dzieci z oddziału przedszkolnego
przy Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza w Kątach

13 października 2014 r. odbyło się uroczyste Pasowanie na Przedszkolaka. Był to szczególny dzień dla dzieci, które po raz pierwszy we wrześniu przekroczyły próg przedszkola oraz ich pierwszy publiczny występ przed licznie zgromadzoną publicznością.

Przybyłych gości przywitała pani dyrektor Cecylia Piwowar, po czym grupa przedszkolaków zaprezentowała część artystyczną. Po występie pani dyrektor rozpoczęła ceremonię pasowania na przedszkolaka. Wobec rodziców dzieci głośno ślubowały, powtarzając za panią dyrektor słowa przysięgi:

Ślubuję uroczyście być dobrym i dzielnym przedszkolakiem!
Ślubuję dbać o dobre imię swojej grupy i przedszkola!
Ślubuję swym zachowaniem sprawiać radość swoim rodzicom i wychowawcy!
Ślubuję co dzień rano buzię mieć zawsze roześmianą!
Ślubuję zabawki szanować i dookoła wszystko porządkować!
Ślubuję pilnie się uczyć, aby mamy i taty nigdy nie zasmucić!
Ślubujemy od dziś zawsze być zuchami i dobrymi przedszkolakami!

Następnie pani dyrektor kładła na ramieniu każdego wielki ołówek i nadawała mu miano przedszkolaka. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało dyplom oraz drobne upominki ufundowane przez sklepik szkolny. Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców oraz zabawą przy muzyce.

Pasowane na przedszkolaka zostały następujące dzieci: Emilia Ch., Adam K., Norbert K., Jakub M., Zuzia M., Zuzia P., Julita R., Jakub W., Wiktor W., Mateusz W., Dominik W., Lidia W., Maja Ź., Szymon Ż., Karol D.  Filip K.

Boisko wielofunkcyjne przy Szkole Podstawowej w Kątach już czynne

Po wakacjach na uczniów Szkoły Podstawowej w Kątach czekała kolejna, po nowym oddziale przedszkolnym, niespodzianka − boisko wielofunkcyjne. Od pierwszych dni września uczniowie odbywają na nim zajęcia z wychowania fizycznego. Dzieci mogą bezpiecznie wykonywać nie tylko ćwiczenia gimnastyczne, ale także uprawiać takie dyscypliny sportu jak: koszykówka, siatkówka, czy tenis ziemny. Z nowego boiska korzystają także uczniowie Gimnazjum w Kątach oraz młodzież nie tylko z naszej miejscowości.

Aby boisko mogło służyć jak najdłużej, muszą być przestrzegane pewne zasady. Przede wszystkim obowiązuje odpowiednie obuwie (buty halowe). Nie wolno niszczyć sprzętu zamontowanego na boisku. Z boiska można skorzystać za zgodą dyrektora szkoły. Aby młodzież mogła grać na boisku w godzinach popołudniowych musi być pod opieką osoby dorosłej.

Obiekt jest monitorowany.

Boisko powstało dzięki życzliwości władz gminy, za co składamy im serdeczne podziękowania.

 

Nowe pomieszczenie dla dzieci z oddziału przedszkolnego
przy Szkole Podstawowej w Kątach

1 września 2014 roku dzieci z oddziału przedszkolnego w Kątach rozpoczęły zajęcia w nowym pomszczeniu. Pozyskano je po adaptacji mieszkania służbowego, które zwolniło się jesienią ubiegłego roku. Natychmiast podjęto działania, aby dzieci z przedszkola miały lepsze warunki – najpierw zajęto się dokumentacją (projekt techniczny, pozwolenie na adaptację itp.), następnie przystąpiono do prac remontowo-budowlanych. Prace w całości wykonał szkolny konserwator, a nadzór nad pracami sprawował Radosław Kujawski – Zastępca Wójta Gminy.

Cieszymy się, że przy tak niewielkim nakładzie finansowym wykonano tak duże przedsięwzięcie: podłogi, ściany, instalację elektryczną, ogrzewanie, przejście do szkoły, schody, dużą salę, szatnię, korytarz i nowoczesną łazienkę. Część materiałów potrzebnych na remont zakupiono z budżetu szkoły, natomiast ozostałe środki w wysokości 15 tys. zł otrzymano z budżetu gminy. Ponadto wyposażenie jest w całości nowe: nowe zabawki, meble, dywany, tablica interaktywna. Środki na ten cel w wysokości 30 tys. zł pozyskała Gmina z Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Takiego oddziału przedszkolnego i warunków jakie mają nasze dzieci może nam pozazdrościć każda szkoła, nie tylko w naszej gminie. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w realizacji tego przedsięwzięcia. Szczególne podziękowania należą się Panu Krzysztofowi Augustynowi, Radosławowi Kujawskiemu oraz innym pracownikom gminy, a także Mateuszowi Źrebcowi – szkolnemu konserwatorowi, bo wykonał kawał dobrej roboty.

op katy 2 op katy 3 op katy 4

Piknik Rodzinny w Kątach przy Szkole Podstawowej

24.08.2014 r. odbył się Piknik Rodzinny w budynku Szkoły Podstawowej im Adama Mickiewicza w Kątach będący podsumowaniem działalności Wakacyjnych Świetlic w Kątach i Łężynach. Piknik był okazją do spotkania oraz wspólnej zabawy z rodzinami i dziećmi uczestników Wakacyjnych Świetlic. Mimo iż pogoda była nieprzyjazna to jednak w budynku szkoły panowała wesoła atmosfera. Na dzieci czekało wiele atrakcji takich jak: malowanie twarzy, gniotki, bańki mydlane oraz konkursy z nagrodami. Uczestnicy Pikniku mieli okazję do udziału w różnego rodzaju grach i zabawach.

Na pikniku dzieci uczęszczające na Wakacyjne Świetlice zaprezentowały się w roli aktorów prezentując zabawne skecze o Jasiu i Małgosi oraz bajkę o Czerwonym Kapturku. Nie zabrakło również występów muzycznych, czy to na gitarze, czy na keyboardzie. Uczestnicy wakacyjnych świetlic pochwalić się mogli swoimi zdolnościami na przeglądzie piosenki wakacyjnej, w którym I miejsce zajęła Aleksandra Frankiewicz (wakacyjna świetlica w Kątach), II miejsce − Weronika Dziadosz i Wiktora Furtek (wakacyjna świetlica w Łężynach), III miejsce − Izabela Sochacka, Beata Roman i Agnieszka Wielgosz (wakacyjna świetlica w Kątach). Każda z osób biorących udział w przeglądzie otrzymała dyplom oraz nagrodę.

Po występach artystycznych dla wszystkich dzieci przybyłych na Piknik Rodzinny został przygotowany poczęstunek.

Nie zabrakło również przedstawicieli Gminy. Przybył Pan Radosław Kujawski − Zastępca Wójta Gminy Nowy Żmigród oraz Pan Mieczysław Woźniak − Radny Gminy. Szczególne podziękowania zostały złożone na ręce Pani Teresy Stos − Dyrektora Zespołu Szkół w Łeżynach i Pani Cecylii Piwowar − Dyrektora Szkoły Podstawowej w Kątach, za wspieranie działalności Wakacyjnych Świetlic oraz za udostępnienie budynku szkoły na prowadzenie zajęć dla dzieci.

Przez cały czas trwania Pikniku Rodzinnego towarzyszyła wszystkim uczestnikom miła atmosfera, czego przykładem były uśmiechy na twarzach dzieci.

    

Marta Źrebiec 

Uroczyste obchody Dnia Matki

Jak co roku w naszej szkole Dzień Matki jest dniem wyjątkowym. Zapraszamy wszystkie Mamy, nawet te, które w szkole nie mają już dzieci.

Tegoroczna uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w intencji wszystkich mam. Następnie wszyscy udali się na teren szkoły, gdzie na świeżym powietrzu nastąpiła część artystyczna. Wystąpiły dzieci z przedszkola z krótkim programem oraz uczniowie z poszczególnych klas. Wiersze poświęcone mamie i piosenki w wykonaniu szkolnego chóru wzruszyły zebranych gości. Teatrzyk w wykonaniu dzieci z kółka śmieszył ale i pouczał. Na zakończenie części artystycznej zatańczyły taniec kowbojski. Każda mama otrzymała kwiatek wykonany samodzielnie przez dzieci. Były też niespodzianki. Można było do domu wrócić z bukietem kwiatów od Wójta Gminy Nowy Żmigród, z bonem na wizytę u fryzjera, czy kosmetyczki. W tym roku do przygotowania uroczystości włączyło się nasze Koło Gospodyń Wiejskich. Panie z koła przygotowały gorący posiłek, a jak zwykle pyszne ciasto upiekli rodzice.

Dzień Matki w K...
Dzień Matki w Kątach 2014 Dzień Matki w Kątach 2014
Dzień Matki w K...
Dzień Matki w Kątach 2014 Dzień Matki w Kątach 2014
Dzień Matki w K...
Dzień Matki w Kątach 2014 Dzień Matki w Kątach 2014
Dzień Matki w K...
Dzień Matki w Kątach 2014 Dzień Matki w Kątach 2014
Dzień Matki w K...
Dzień Matki w Kątach 2014 Dzień Matki w Kątach 2014

Cieszymy się z kolejnej udanej imprezy środowiskowej. Przy takiej okazji jest miejsce na szacunek należny każdej matce. Słowo Matka było i jest najczęściej używanym słowem we wszystkich językach świata. Matka – to słowo zawierające w sobie cały arsenał uczuć, swoistego piękna, miłości, obowiązków, a nawet, kultu. Matka to istota, u której jesteśmy wiecznymi dłużnikami. Nasz dług nie zostanie nigdy spłacony, gdyż niczym nie można spłacić długu podarowanego życia.  

M. Wokurka

 

DZIEŃ STRAŻAKA W SZKOLE W KĄTACH

08.05. 2014 r. w Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza w Kątach odbyło się uroczyste spotkanie dzieci z Oddziału Przedszkolnego ze strażakami z okazji Dnia Strażaka. Gościliśmy przedstawicieli strażaków z trzech jednostek: OSP Kąty, OSP Skalnik i OSP Brzezowa. Dzień Strażaka to święto tych, którzy pełnią niebezpieczną, pełną zagrożeń, ale też bardzo piękną służbę.

Pani dyrektor przywitała przybyłych gości. W swym przemówieniu podkreśliła rangę strażaków w środowisku. Złożyła zebranym życzenia z okazji ich święta. Dzieci pod kierunkiem wychowawczyni Joanny Dykas przygotowały część artystyczną: wierszyki i piosenki o tematyce strażackiej. Każdy strażak otrzymał laurkę z życzeniami. Także ze strony strażaków padło wiele miłych słów. Cieszyli się z zaproszenia na uroczystość. Dziękowali za pamięć, życzliwość, współpracę szkoły z strażakami.

Dzieci otrzymały słodki upominek. Był wspólny poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Wielką atrakcją okazały się samochody strażackie, za kierownicą których chciało usiąść każde dziecko. Pan strażak pokazał także kabinę załogi, strażacki sprzęt zamontowany w wozach oraz włączył sygnały i sikawki. Przedszkolaki skorzystały z możliwości ubrania strażackich hełmów. Z zaciekawieniem oglądali węże, prądownice i inne elementy wyposażenia wozów.

Strażak to dla niejednego przedszkolaka wielki autorytet. Zostać strażakiem to marznie każdego małego chłopca.

To spotkanie z pewnością na długo pozostanie w pamięci dzieci. Być może niektórzy z uczestników tego wydarzenia, gdy osiągną odpowiedni wiek, zasilą strażackie szeregi, by nieść pomoc innym ludziom.

J. Dykas

Dzień Strażaka ...
Dzień Strażaka w SP w Kątach Dzień Strażaka w SP w Kątach
Dzień Strażaka ...
Dzień Strażaka w SP w Kątach Dzień Strażaka w SP w Kątach
Dzień Strażaka ...
Dzień Strażaka w SP w Kątach Dzień Strażaka w SP w Kątach
Dzień Strażaka ...
Dzień Strażaka w SP w Kątach Dzień Strażaka w SP w Kątach

 

Dzień Patrona – Adama Mickiewicza – w Szkole Podstawowej w Kątach

 

Tradycyjnie w grudniu uczniowie Szkoły Podstawowej w Kątach świętują Dzień Patrona – Adama Mickiewicza. Ta szczególna uroczystość obchodzona jest zawsze przed Świętami Bożego Narodzenia, ponieważ patron naszej szkoły urodził się 24 grudnia, w Wigilię.

 W tym roku Dzień Patrona świętowaliśmy 20 grudnia. Główne uroczystości odbyły się na korytarzu szkolnym. Prowadząca je uczennica przypomniała najważniejsze wydarzenia z życia naszego Wieszcza Narodowego. Szczególnie ważną częścią obchodów były inscenizacje utworów wielkiego poety. Tu swym talentem aktorskim wykazali się uczniowie z Kółka Teatralnego. W tym roku pod kierownictwem polonistki Justyny Wójcik  dzieci zainscenizowały kilka utworów tego romantycznego poety: „Świteziankę”, „Golono, strzyżono”, „Lisa i kozła” oraz  „Przyjaciół”. Dzięki sugestywnej grze młodych aktorów język i poetyckie zwroty zastosowane przez Adama Mickiewicza zostały zrozumiane przez najmłodszych widzów, co było widać po ich żywych reakcjach. Publiczność nagrodziła występujących gromkimi brawami, doceniając wspaniałe dekoracje i kostiumy aktorów.

Na zakończenie głos zabrała pani dyrektor Cecylia Piwowar, która stwierdziła, że patron szkoły powinien być szczególnie znany i bliski uczniom naszej szkoły. Dodała też, iż mimo upływu czasu przesłania wynikające z  zaprezentowanych utworów są nadal aktualne. 

Justyna Wójcik

 

 

 Badania naukowe w Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza w Kątach
na temat funkcjonalizowana szkoły w środowisku lokalnym

Instytut Badań Edukacyjnych prowadzi badania dotyczące roli szkoły w wiejskich społecznościach lokalnych i uwarunkowań efektywnej komunikacji między nauczycielami a rodzicami uczniów.

 Badanie ma charakter jakościowy i uczestniczy w nim 6 wiejskich szkół podstawowych reprezentujących różne regiony, wytypowanych na podstawie rekomendacji udzielonych przez ekspertów zajmujących się edukacją ze środowisk organizacji pozarządowych i instytucji publicznych, jako szkoły współpracujące ze społecznością lokalną i rodzicami uczniów. Dlaczego wybrano szkołę podstawową w Kątach? Badacze − eksperci stwierdzili, że chodzi o przeprowadzenie badań w szkołach mogących być pozytywnym przykładem współpracy szkoły ze środowiskiem lokalnym.

Badający rozmawiali z różnymi osobami związanymi ze szkołą i społecznością lokalną: rodzicami, uczniami ostatnich klas, dyrektorem, nauczycielami, mieszkańcami, przedstawicielami samorządu lokalnego, osobami znaczącymi w społeczności lokalnej, absolwentami szkoły.

W badaniu chodziło o uchwycenie perspektywy różnych osób, poznaniu ich opinii, doświadczeń, postulatów. U podstaw badań leży idea szkoły jako instytucji otwartej i włączającej zarówno rodziców uczniów, jak i innych członków społeczności lokalnej do wspólnych działań. Taka uspołeczniona szkoła to wspólnota nauczycieli, uczniów, rodziców, mieszkańców społeczności, w której wszyscy oni mają prawo decydowania o sprawach szkoły, współpracują ze sobą i wspierają się nawzajem. Szkoła ma istotny wpływ na sposób funkcjonowania społeczności lokalnej.

Szkoła powinna być miejscem przyjaznym dla rodziców uczniów, zarówno tych, którzy są gotowi aktywnie włączać się w życie szkoły, wspólnie działać na rzecz szkoły, podejmować decyzje dotyczące spraw ważnych dla szkoły, jak i tych, którzy chcą ograniczyć się raczej do kontaktów z wychowawcą dotyczących sytuacji ich dziecka. Relacje między nauczycielami i rodzicami mogą być czynnikiem wspierającym jakość nauczania uczniów, budowania jednolitej strategii edukacyjnej w szkole i rodzinie, kształtowania postaw obywatelskich wewnątrz szkoły.

Przedmiotem badań prowadzonych w naszej szkole w miesiącu grudniu była współpraca między szkołą, rodzicami i członkami społeczności lokalnej i komunikacja nauczycieli i rodziców uczniów.

Dobra komunikacja daje możliwość nawiązania prawdziwej współpracy między rodziną a szkołą. W badaniu chodziło o to by  dowiedzieć się między innymi, jak można porozumiewać się w szkole, jakie sposoby działają, a jakie są nieskuteczne oraz co warto zmienić, by szkoły były bardziej przyjazne, zarówno dla uczniów, ich rodziców, jak i nauczycieli.

Badanie ma dwa komponenty :
1.    Współpraca: szkoła – rodzice – społeczność;
2.    Komunikacja: rodzice – szkoła.

Celem badania jest rekonstrukcja i wyjaśnienie roli, jaką odgrywa szkoła w wiejskich społecznościach lokalnych:
·  opis i analiza zakresu i sposobu włączania przez szkołę rodziców, członków społeczności lokalnej oraz instytucji zewnętrznych w swoje działania dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze;
· opis i analiza zakresu i sposobu angażowania się szkoły w życie społeczności lokalnej (rozwiązywanie lokalnych problemów społecznych, tworzenie lokalnych strategii rozwojowych, integrację społeczną, przygotowanie oferty w zakresie uczenia się przez całe życie, etc.);
·  zbudowanie katalogu dobrych praktyk dotyczących współpracy szkoły z mieszkańcami i instytucjami ze środowiska lokalnego. 

Przedmiotem badania była też komunikacja pomiędzy nauczycielami i rodzicami uczniów w szkole oraz czynniki wspomagające i utrudniające efektywność tej komunikacji. Czy nauczyciele potrafią rozmawiać z rodzicami uczniów? A jak rodzice mogliby lepiej porozumiewać się z nauczycielami? W rozmowach indywidualnych z rodzicami, obserwacji przebiegu spotkania z rodzicami starano się określić formy i sposoby kontaktowania się rodziców ze szkołą, mocne i słabe strony kontaktów nauczycieli i rodziców, aktywność rodziców w życiu szkoły, oczekiwania rodziców i  nauczycieli co do wzajemnych kontaktów, rolę dyrektora w kontaktach  szkoły z rodzicami.

 Szkoła jest trwałym elementem struktury danej społeczności, mniej lub bardziej w niej zakorzenionym, ma swoją historię, splecioną z historią danej społeczności i może stanowić ona element budujący tożsamość lokalną. Szkoła może być pewnym symbolicznym zasobem danej społeczności lokalnej, zasobem zawierającym w sobie takie elementy, jak pamięć mieszkańców, przeszłość, tradycja, wartości. Poza funkcją edukacyjną, szkoła także ma wychowywać i otaczać opieką uczniów, borykających się z różnymi problemami, tj. ubóstwo, uzależnienia. W tym sensie szkoła jest instytucją, w której odbijają się problemy, które dotykają członków społeczności lokalnej. Szkoła może w rozmaity sposób włączać się nie tylko w rozwiązywanie problemów swoich uczniów, ale szerzej także pozostałych mieszkańców – uczestnicząc w debacie, moderując ją, współpracując z lokalnymi instytucjami, prowadząc akcje profilaktyczne i edukacyjne, etc. Może zatem stanowić ważny podmiot budowania lokalnego społeczeństwa obywatelskiego. Jednocześnie szkoła może zamykać się w swoich murach, skupiając się wyłącznie na wąsko rozumianej realizacji podstawy programowej.

Kluczowy dokument wyznaczający cele i treści kształcenia ogólnego – Podstawa programowa kształcenia ogólnego – stanowi, iż jego celem jest nie tylko przyswojenie przez uczniów określonego zasobu wiadomości i zdobycie umiejętności wykorzystania tych wiadomości, ale również kształtowanie umiejętności warunkujących sprawne i odpowiedzialne funkcjonowanie we współczesnym świecie. Tymczasem głosy ze strony ekspertów oraz dostępne dane na ten temat pokazują, iż system polskiej edukacji wciąż skupia się na realizacji podstawy programowej, wyrażającej się w liczbie godzin lekcyjnych, obowiązkach dydaktycznych nauczycieli, a także na szukaniu pieniędzy na utrzymanie budynków szkolnych i zapewnieniu podstawowych materiałów edukacyjnych oraz ocenianiu poziomu wiedzy uczniów w stosunku do wymaganych norm. Korzystanie z zasobów środowiska lokalnego, czy otwieranie się na jego potrzeby pozostaje na dalszym planie i jest uzależnione w dużej mierze od czynnika ludzkiego, tzn. podejścia, nastawienia, czy doświadczenia w podejmowaniu współpracy ze środowiskiem pozaszkolnym nauczycieli, wychowawców i dyrekcji danej placówki.

U podstaw badania uwarunkowań efektywności komunikacji nauczycieli i rodziców uczniów leży założenie, że relacje między nauczycielami i rodzicami mogą być czynnikiem wspierającym jakość nauczania uczniów, na co zwracają uwagę zarówno praktycy, jak i naukowcy zajmujący się procesem kształcenia. Jednocześnie można znaleźć również wiele głosów wskazujących na ten właśnie obszar jako jeden z kluczowych problemów współczesnej szkoły. Czy jest więc tak, że nie umiemy ze sobą rozmawiać?

 Dobra komunikacja daje możliwość nawiązania prawdziwej współpracy między rodziną a szkołą. Jednocześnie, gdy komunikacja szwankuje, trudno o jakikolwiek rodzaj współdziałania. Ma ona więc niejako podstawowy charakter dla budowania współpracy między nauczycielami i rodzicami uczniów. Bez komunikacji między wszystkimi aktorami środowiska szkolnego, trudniej realizować cele edukacyjne, jakie stawiane są współcześnie przed szkołą i rodziną.

Wszyscy mamy nadzieje, że badania dadzą odpowiedź na pytania jak można porozumiewać się w szkołach, jakie sposoby działają, a jakie są nieskuteczne oraz co warto zmienić, by szkoły były bardziej przyjazne, zarówno dla uczniów, ich rodziców, jak i nauczycieli.

Nasza szkoła za wyrażenie zgody na udział w badaniu otrzyma pomoce dydaktyczne na kwotę 500 zł oraz darmowe warsztaty dla nauczycieli z zakresu współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym. Ponadto wyniki badań posłużą do wewnętrznej ewaluacji w zakresie współpracy szkoły z rodzicami i środowiskiem lokalnym. Na pewno wykorzystane zostaną do poprawy jakości pracy szkoły i dalszego jej rozwoju.

Składam serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które zgodziły się na udzielenie wywiadu

Dziękuję za szczere i budujące wypowiedzi na temat funkcjonowania naszej szkoły w środowisku lokalnym.

Wyniki badań będą w późniejszy terminie, ale z rozmów z pracownikami naukowymi prowadniczymi  badania wynika, że  pozycja naszej szkoły w środowisku lokalnym jest wyjątkowo silna.

  Cecylia Piwowar

 

 

Wigilia  w szkole 

Ostatni dzień nauki tuż przed świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole wyglądał nieco inaczej. Nie było zajęć dydaktycznych i cały dzień przeznaczony został na kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych. Wystrój korytarza, kolorowa choinka, dźwięk kolęd wprowadził świąteczny nastrój w szkole. Głównym punktem tego dnia były Jasełka przygotowane pod kierunkiem Pani katechetki. Jasełka przedstawiały nie tylko historię Bożego Narodzenia, ale także zawierały elementy współczesne, mające na celu uwrażliwienie wszystkich na osoby biedne, pokrzywdzone przez los, dotknięte nałogami. Piękna dekoracja, trafnie dobrane kostiumy przemawiały do wyobraźni i serc widzów.

Potem była wspólna Wigilia. Po odczytaniu Ewangelii oraz wspólnej modlitwie wszyscy dzielili się opłatkiem składając sobie życzenia świąteczne i noworoczne. Dzieci, obok tradycyjnych potraw takich jak kapusta z grochem, czy żur, spożywały makowiec i owoce.

Kilka wspólnie odśpiewanych kolęd na dobre wprowadziły nas w nastrój nadchodzących świąt.

Cecylia Piwowar 

 

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości

„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”

Jan Zamoyski

12 listopada bieżącego roku w Szkole Podstawowej w Kątach odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Pod kierunkiem polonistki Justyny Wójcik uczniowie starszych klas przygotowali bogaty w formę i treść montaż słowno-muzyczny. Podniosłą atmosferę czuło się od rana. Wszystkie sale, korytarze i otoczenie szkoły były w tym dniu inne. Dominowały narodowe barwy polskie: biel i czerwień, a wszyscy uczniowie swoimi galowymi strojami dopełniali całości. O godzinie 11:00 na głównym korytarzu szkoły zebrali się wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” zgromadzonych serdecznie przywitała pani dyrektor Cecylia Piwowar, po czym oddała głos uczniom. W wielkim skupieniu i uwadze dzieci wysłuchały odtworzonych przez młodych aktorów wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania przez nasz kraj suwerenności. Deklamując wiersze i teksty uczniowie wyjaśniali kolegom i koleżankom trudne dzieje naszej Ojczyzny. Kiedy przypominali obraz powstań i ich tragicznych skutków, nie jednemu widzowi łza zakręciła się w oku. 

    
  

Uroczystość wyróżniała niezwykła oprawa muzyczna przygotowana przez panią dyrektor Cecylię Piwowar − chóralne śpiewy dzieci przeplatały się z solowymi występami ucznia klasy VI grającego na organach. Kulminacyjnym momentem było odtańczenie poloneza, uważanego za reprezentacyjny polski taniec narodowy. Po występach dzieci głos zabrała pani dyrektor. Zwracając się do wszystkich zebranych powiedziała:,, dzieciom niełatwo jest zrozumieć takie pojęcia, jak niewola, niepodległość czy wojna, ale dzięki takim uroczystościom choć w części można przybliżyć im te zagadnienia”. 

Każde takie wspólne upamiętnianie ważnych wydarzeń historycznych zawiera pozytywny ładunek wychowawczy: kształtuje postawy patriotyczne, uczy szacunku do tradycji, historii i symboli narodowych, budzi dumę z tego, że jest się Polakiem. Dlatego w Szkole Podstawowej w Kątach zawsze pamięta się o organizowaniu takich uroczystości.

Justyna Wójcik

 

Strażacy uczą uczniów Szkoły Podstawowej w Kątach
udzielania pierwszej pomocy

       

W dniu 13 maja br. strażacy – ratownicy przeprowadzili pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Komendant OSP w Brzezowej pan Piotr Bilski oraz ratownik medyczny Grzegorz Mroczka z OSP w Skalniku  w sposób profesjonalny  przeprowadzili pokaz oraz warsztaty z ww. dziedziny. W spotkaniu wzięli udział wszyscy uczniowie a także nauczyciele oraz pracownicy obsługi. Działanie to wpisuje się w jedno z wielu zadań szkoły dotyczących bezpieczeństwa. Należy dodać, że zajęcia teoretyczne w formie prezentacji przeprowadziła wcześniej pani M. Głodziak.

                                         Magdalena Wokurka

 

Dzień Strażaka w Szkole Podstawowej w Kątach

7 maja w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Kątach odbyło się spotkanie z okazji "Dnia Strażaka". Gościli u nas strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Kątów, Brzezowej i Skalnika.  Na początku głos zabrała pani dyrektor Cecylia Piwowar, która serdecznie przywitała gości, przeprowadziła pogadankę z przedszkolakami na temat trudnej i odpowiedzialnej pracy strażaka. Uświadomiła dzieciom fakt, że strażacy oprócz gaszenia pożarów, pomagają również ludziom podczas powodzi, czy wypadków samochodowych. Przypomniała także numery alarmowe.

Przedszkolaki, by wyrazić wdzięczność strażakom za ich trud i poświęcenie przygotowały krótką inscenizację słowno-muzyczną oraz skromne upominki. Dzieci z dużym zaangażowaniem recytowały wiersze oraz śpiewały piosenki. W nagrodę otrzymały od strażaków słodycze, co wywołało na ich twarzach wiele radości. 

Po cześci artystycznej oraz poczęstunku przygotowanym przez rodziców, strażacy zorganizowali dla dzieci pokaz sprzętu gaśniczego, ratowniczego oraz sposobu udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym. Przedszkolaki pod nadzorem strażaków mogły przymierzyć niektóre elementy munduru do gaszenia pożaru. Najwiekszą atrakcją dla dzieci okazała się możlwiość zobaczenia wozów strażackich oraz przejażdżka w pobliżu szkoły.   

 Dziękujemy naszym gościom za przybycie oraz poświęcony dla nas czas. To dzięki strażakom dzieci wzbogaciły swoją wiedzę na temat  trudnej i bardzo odpowiedzialnej a zarazem pięknej pracy strażaka  - ratującej ludzkie dobytki i wielokrotnie ludzkie życie!

Zuzanna Trybiec

 

11 LISTOPADA HOŁD WDZIĘCZNOŚCI POLSKA SKŁADA 


12 listopada późnym  popołudniem uczniowie z naszej szkoły  pod kierunkiem pani Justyny Wójcik przygotowali dla rodziców montaż słowno- muzyczny z okazji Święta Niepodległości. W wieczornicy udział wzięli udział  także nauczyciele oraz ksiądz  proboszcz.

Piękna okolicznościowa dekoracja, wypełniona sala, tematyka wierszy i piosenek skłoniły każdego do refleksji i zadumy nad pojęciem wolności, patriotyzmu, Ojczyzny.

Wspólne świętowanie narodowych uroczystości buduje poczucie więzi, wspólnoty i jedności narodowej, dlatego powinniśmy pielęgnować tradycje narodowe, by w dobie globalizacji nie zagubić  tożsamości narodowej, polskości, by po raz kolejny nie utracić wolności.

                                                                                                            Cecylia Piwowar

 

Uroczystość z okazji Dnia Matki − galeria


 

"Słoneczne Dni Jasła"

 11  maja uczniowie Szkoły Podstawowej w Kątach wzięli udział w imprezie kulturalno-sportowej  organizowanej w ramach „Europejskich Słonecznych Dni” przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki. Impreza miała na celu promowanie odnawialnych źródeł energii. Na imprezę zaproszono laureatów szkolnych  konkursów organizowanych w szkołach z dwudziestu gmin należących do Związku, wraz z opiekunami. Naszą Gminę reprezentowały trzy szkoły: Szkoła Podstawowa w Kątach, Zespół Szkół w Nowym Żmigrodzie i Zespół Szkół w Nienaszowie.

Uczniów naszej szkoły reprezentowali w „biegu po słońce” na dystansie 700 metrów: Kamila Rak, Grzegorz Sochacki i Dawid Tocki. Spisali się świetnie – na 80 uczestników znalezienie się w pierwszej dziesiątce na pewno można uznać za sukces.

Wyróżnienie w konkursie plastycznym otrzymał Miłosz Kędziora.

Warto było wziąć udział w tej ciekawej imprezie, bo organizatorzy postarali się nie tylko o cenne nagrody, ale także o inne atrakcje na Rynku w Jaśle.

                                                                                    Cecylia Piwowar

 

Dzień Strażaka w Szkole Podstawowej w Kątach

10 maja 2012 r. w Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza w Kątach odbyło się uroczyste spotkanie dzieci z Oddziału Przedszkolnego ze Strażakami OSP Kąty, OSP Skalnik i OSP Brzezowa – święto tych, którzy pełnią niebezpieczną, pełną zagrożeń, ale też w swoisty sposób piękną służbę. Strażacy opowiadali o swojej trudnej i niebezpiecznej pracy i odpowiadali na liczne pytania dzieci. Nie brakowało też przestróg przed nierozważnymi zabawami.

Wielką atrakcją okazały się samochody strażackie, za kierownicą których chciało usiąść każde dziecko. Pan strażak pokazał także kabinę załogi, strażacki sprzęt zamontowany w wozach oraz włączył sygnały. Przedszkolaki skwapliwie skorzystały z możliwości ubrania strażackich hełmów. Z zaciekawieniem oglądały węże, prądownice i inne elementy wyposażenia wozów. Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły strażakom upominki.

To spotkanie z pewnością na długo pozostanie w pamięci dzieci. Być może niektórzy z uczestników tego wydarzenia, gdy osiągną odpowiedni wiek, zasilą strażackie szeregi, by nieść pomoc innym ludziom.

Strażakom z OSP w Kątach, Brzezowej i Skalniku bardzo serdecznie dziękujemy za  współpracę. Cieszymy się, że mają czas dla dzieci, dla których strażacy to wielki autorytet oraz symbol odwagi i męstwa.

                                     Joanna Dykas – nauczycielka oddziału przedszkolnego w  Kątach 

 

Region Żmigrodzki

  • Region Żmigrodzki

Zarządzanie kryzysowe

Rozkłady Jazdy

  • Rozkłady jazdy

Mapa gminy

  • Mapa gminy