^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


Łysa Góra to wieś usytuowana w odległości 4 km od Nowego Żmigrodu i 8 km od Dukli. Zabudowania znajdują się przy drodze Nowy Żmigród − Dukla i na północ od niej. Do wsi prowadzi także droga lokalna ze Starego Żmigrodu. Miejscowość sąsiaduje z Głojscami (od wschodu), Starym Żmigrodem (od zachodu), Siedliskami Żmigrodzkimi (od północy) i Myscową (od południa). Ostatnią z wymienionych miejscowości odgradzają od wsi wzniesienia: Łysa Góra (641 m) i Polana (651 m). Na wschodzie widnieje widokowe wzniesienie (527 m). Sama miejscowość leży na wysokości 420 m n.p.m. Dołem płynie potok – Niegłoszcz. 

Łysa Góra to nazwa topograficzna. Odnosi się do pobliskiego wzniesienia z charakterystyczną niezalesioną kulminacją.

Miejscowość była założona prawdopodobnie w XII wieku jako jedna z posiadłości rycerskiego rodu Goboriów. Najstarszy dokument o Łysej Górze pochodzi z 1490 r. Wieś należała wtedy do Wojszyków z Nowego Żmigrodu. Później była w posiadaniu Stadnickich i Tarnowskich (XVI w.). W owym okresie, jak i później, osadę nękały napady band zbójeckich, tzw. beskidników. Rabowali oni wielokrotnie dobytek mieszkańców, przez co do 1677 r. straty wyniosły 120 sztuk bydła i koni. Dodatkowym obciążeniem stały się opłaty nałożone na Łysogórzan przez wojska konfederackie. 

W czasie zaboru austriackiego wieś była w zasadzie samowystarczalna. Ludzie produkowali żywność, zboże mełli w młynie wodnym na potoku, a nadwyżkę sprzedawali na targach i jarmarkach. We wsi liczącej 774 mieszkańców był kowal, stolarz i cieśla.

W okresie między XII 1914 r., a III 1915 r. miejscowość stała się areną krwawych walk toczących się tam w ramach „operacji galicyjskiej”. Poległych żołnierzy wojsk austriackich, niemieckich i rosyjskich złożono na cmentarzu znajdującym się w południowo-wschodniej części wsi. W czasie ostatniej wojny wieś znalazła się na linii frontu. We wrześniu 1944 r. wysiedlono wszystkich mieszkańców, którzy po powrocie w styczniu 1945 r. zastali wieś zniszczoną prawie w 100%.

Obecnie we wsi mieszka prawie 700 osób. Jest tam szkoła podstawowa, sklepy, siedziba Ochotniczej Straży Pożarnej, dom ludowy i kościół filialny pod wezwaniem Św. Floriana i cmentarz.

Warto zobaczyć:

1.  Szkoła Podstawowa − budynek wybudowany latach 1936–1938 znacznie ucierpiał podczas II wojny światowej. Odbudowano go dzięki znacznemu zaangażowaniu mieszkańców 1968 roku i służy on dzieciom do dziś

2.  Kościół  filialny pod wezwaniem Św. Floriana powstawał w latach 1989–1992. Odpust odbywa się 4 maja. Mieszkańcy wsi należą wprawdzie do parafii w Starym Żmigrodzie, ale od kiedy istnieje kościół w Łysej Górze, nie muszą jeździć na msze do sąsiedniej miejscowości

3.  Remiza strażacka i dom ludowy

4.  Kapliczki z XVIII i XX wieku

5.  Drewniane chaty  

6.  Cmentarz wojenny nr 9 − znajduje się w południowo-wschodniej części wsi, 30 m na prawo od drogi. W 34 grobach spoczywają Niemcy, Austriacy i Rosjanie polegli w czasie walk z przełomu 1914 i 1915 roku. Cmentarz projektu Dušana Jurkoviča zdobi kamienny obelisk z płytą zawierającą inskrypcję w języku niemieckim, którą można przetłumaczyć następująco:

"Bladych żniwiarzy krwawe pokłosie,
Bądź nasieniem przyszłych zbiorów,
Nasłuchuj godzin stanowczego nakazu 
Stwórzcie życie z naszej śmierci."

7.  Rezerwat przyrody „Łysa Góra” (z największym cisem pospolitym w województwie podkarpackim o obwodzie pnia na pierśnicy wynoszącym 170 cm)

8.  Wilcza Kapliczka − powstała w lesie na dawnym szlaku handlowym w miejscu, w którym według lokalnej legendy znaleziono rozszarpane przez wilki ciało kupca

9.  Pieszy szlak turystyczny: Kamień (714 m n.p.m.) – Kąty – Grzywacka Góra (567 m n.p.m.) – Łysa Góra (641 m n.p.m.) – Polana (651 m n.p.m.) – Chyrowa – Pustelnia Św. Jana z Dukli (Główny Szlak Beskidzki)

Justyna Wójcik

Galeria

 

Łysa Góra
Łysa Góra Łysa Góra
Łysa Góra
Łysa Góra Łysa Góra
Łysa Góra
Łysa Góra Łysa Góra
Łysa Góra
Łysa Góra Łysa Góra
Łysa Góra
Łysa Góra Łysa Góra
Łysa Góra
Łysa Góra Łysa Góra
Łysa Góra
Łysa Góra Łysa Góra
Łysa Góra
Łysa Góra Łysa Góra
Łysa Góra
Łysa Góra Łysa Góra
Łysa Góra
Łysa Góra Łysa Góra
Łysa Góra
Łysa Góra Łysa Góra
Łysa Góra
Łysa Góra Łysa Góra

 

 

Region Żmigrodzki

  • Region Żmigrodzki

Zarządzanie kryzysowe

Rozkłady Jazdy

  • Rozkłady jazdy

Mapa gminy

  • Mapa gminy