^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


IMG 20180416 115121Po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Listy dla Ziemi”. Jest to edukacyjna akcja proekologiczna zainicjowana przez Fundację Ekologiczną ARKA w 2013 roku. Polega na pisaniu przez młodych ludzi listów na wykonanym z makulatury papierze, w których namawiają dorosłych do działań proekologicznych.

Zanim jednak uczniowie napisali listy – w szkole odbyły się lekcje wprowadzające w temat. W każdej klasie nauczyciele dostarczyli jak najwięcej informacji na temat gospodarki odpadami, recyklingu oraz postaw i działań proekologicznych, zwłaszcza tych, dzięki którym można ocalić życie zwierząt i zachować piękno naturalnego krajobrazu. Pokazali, na przykładach, główne przyczyny zaśmiecania: niezrównoważona produkcja i  złe nawyki konsumpcyjne, niewłaściwe zarządzanie odpadami oraz brak świadomości publicznej i kultury obywatelskiej.

Gdy dzieci zdobyły wiadomości, wybrały te, które są dla nich najważniejsze i w formie osobistego listu (pisanego w klasach IV–VII SP i II–III gimnazjum lub rysowanego w klasach 0 – III SP) przekazały innym z prośbą, by spróbowali zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia. Adresatem listów byli nie tylko rodzice czy dziadkowie, ale też uczniowie i obywatele Ziemi.

Akcja jest związana ze Światowym Dniem Ziemi, który również w naszej szkole jest uroczyście obchodzony. W tym roku zostały wykonane gazetki ścienne oraz odbyła się akademia tematem nawiązująca do problemu zaśmiecania Ziemi i gospodarki odpadami. Podczas akademii – 25 kwietnia 2018 r. podsumowano akcję pisania listów, zostały również odczytane dwa wyróżnione listy.

20180413 083544 resized

IMG 20180425 120358

SP Łężyny

Region Żmigrodzki

  • Region Żmigrodzki

Zarządzanie kryzysowe

Rozkłady Jazdy

  • Rozkłady jazdy

Mapa gminy

  • Mapa gminy

Informacje o wyłączeniach prądu

  • Informacje o wyłączeniach prądu